WARSZTATY/ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Szkoła średnia

Uczestniczki i uczestnicy podczas spacerów poznają m. in. historię terenów, na których powstały Tychy oraz sylwetki architektów projektujących miasto.

„Szlakiem tyskiego alfabetu: osiedle A” – spacer
Spacer po najstarszym osiedlu Nowych Tychów, podczas którego będzie można poznać jego założenia, realizację i przeszłość w oparciu o architekturę, historię idei i sztuki. Pochodzący z pierwszej połowy lat 50. zespół urbanistyczny powstał według projektu Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, z detalami autorstwa artystów takich jak: Zygmunt Acedański, Stanisław Marcinów i Jerzy Kwiatkowski.
Podstawa programowa:

czas trwania: ok. 1,5 godz.
miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy

„Szlakiem budowy nowego miasta: A, B i Stare Tychy” – spacer
Przybliżenie historii, architektury i akcentów plastycznych dwóch pierwszych osiedli nowego miasta i ich relacji z zabudową dawnej wsi Tychy. Zaprojektowane w 1951 roku przez Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego osiedle A to pełne odzwierciedlenie obowiązującej wtedy doktryny socrealistycznej. Natomiast osiedle B, zaprojektowane według koncepcji Hanny Adamczewskiej i Kazimierza Wejcherta, odzwierciedla wyswobodzenie się z tych rygorów, czego wyrazem jest m.in. płynne połączenie z wiejską zabudową oraz włączenie w układ urbanistyczny kościoła pw. św. Marii Magdaleny.
Podstawa programowa: przyswojenie informacji z różnych dziedzin sztuk plastycznych oraz architektury; zapoznanie się z twórczością artystów i architektów w obrębie „małej ojczyzny”; znajomość dziedzictwa kulturowego najbliższego otoczenia, znajomość lokalnych zabytków i dzieł architektury (historycznej i współczesnej); identyfikowanie się z „małą ojczyzną” i poczucie współodpowiedzialności za jej rozwój i kształtowanie ładu przestrzennego; przejawianie troski o pamiątki i zabytki historyczne.

„Szlakiem budowy nowego miasta: W stronę nowoczesności” – spacer
Przybliżenie przykładów architektury i urbanistyki powojennego modernizmu w rejonie tyskiego śródmieścia. Przełom lat 50. i 60. XX wieku wyznacza istotny moment w rozwoju przestrzennym Tychów. Budowa miasta zbliżyła się wówczas do terenu planowanego śródmieścia, objejmując jego pierwsze fragmenty – osiedla C, D, E i F. Temu etapowi prac towarzyszyły również duże zmiany w architekturze i urbanistyce. Historyzujące formy socrealizmu zastępowano nowoczesnymi – modernistycznymi, inspirowanymi realizacjami z krajów zachodnich. Prowadzono także doświadczenia z nowymi technologiami budowlanymi, w tym z systemami prefabrykacji, które zdominowały w tym czasie tyskie place budowy. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w nowych formach i typach zabudowy, które w dużej mierze ukształtowały dzisiejsze oblicze miasta.

czas trwania: 1,5–2 godz.
miejsce zbiórki: ul. M. Skłodowskiej-Curie 4 (skwer przed Szkołą Podstawową nr 11 im. M. Skłodowskiej-Curie), Tychy

„Szlakiem budowy nowego miasta: Na południe!” – spacer
Przybliżenie wybranych przykładów architektury i urbanistyki modernizmu i postmodernizmu zrealizowanej w południowej części miasta. Na początku lat 70. XX wieku rozpoczął się nowy etap wielkiej rozbudowy Tychów. Prace planistyczne i budowlane objęły tereny położone na południe od wykopu kolejowego, inicjując tym samym powstanie tzw. dzielnicy południowej. Obok zabudowy mieszkaniowej przewidziano na jej terenie powstanie ważnych obiektów o znaczeniu ogólnomiejskim, m.in. Centralnego Ośrodka Miejskiego. Powstająca tu zabudowa charakteryzowała się nowymi rozwiązaniami w zakresie układów urbanistycznych, form architektury oraz technologii budowlanych. Obok modernistycznej architektury, realizowanej w dużej mierze z elementów wielkopłytowych, pojawiają się pierwsze charakterystyczne obiekty reprezentujące styl postmodernistyczny.

czas trwania: 1,5–2 godz.
miejsce zbiórki: ul. K. Darwina (pod rzeźbą Hanny i Kazimierza Wejchertów), Tychy
dr Patryk Oczko, Mateusz Miłoń

„Wzrok też może podróżować” – spacer
Stare Tychy to dziś dzielnica miasta Tychy, na terenie której znajdują się budynki sięgające swoją historią głęboko w przeszłość. To obszar kryjący wiele niezwykłych opowieści. Spacer wąskimi uliczkami pozwoli odkryć ciekawostki dotyczące poszczególnych miejsc, zwrócić uwagę na architekturę, a także zapoznać z postaciami, które odegrały ważną rolę w historii Tychów, gdy władzę sprawowali tu książęta von Pless.
Podstawa programowa: poznanie historii i tradycji swojej okolicy oraz ludzi dla niej szczególnie zasłużonych; znajomość lokalnych zabytków, umiejętność opisywania ich dziejów; identyfikowanie się z „małą ojczyzną” i poczucie współodpowiedzialności za jej rozwój i kształtowanie ładu przestrzennego.

czas trwania: 1,5 godz.
miejsce zbiórki: pl. Wolności (przy Pomniku Powstańca Śląskiego), Tychy
Agata Berger-Połomska i Natalia Sitko

fot. Zygmunt Kubski