Dzień Wolnej Sztuki

22 IV 2017, godz. 12.00-13.00

22 kwietnia w muzeach i galeriach w całej Polsce realizowana będzie akcja Dzień Wolnej Sztuki. Muzeum Miejskie w Tychach bierze w niej udział już po raz trzeci. Wszystkich zainteresowanych przebiegiem akcji w tyskim Muzeum zapraszamy do Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) o godz. 12.00.

Ideą tej ogólnopolskiej akcji jest zachęcenie zwiedzających do pogłębionej refleksji nad dziełem. W czasie tegorocznej edycji Muzeum ponownie przybliży „eksponaty” nietypowe.

W przestrzeni wystawy Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję szczegółowo zapoznać się z projektami i fotografiami pięciu wybranych obiektów. Będą to: dawny pawilon Klubu Górniczego NOT w Tychach, dawny pawilon jordanowski w Tychach, budynek banków PKO, NBP i BS oraz PZU w Tychach, hala sztucznego lodowiska w Tychach, budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu projektowany od 1957 roku i realizowany etapami do roku 1985.

Wybrane obiekty omówi kurator wystawy, historyk sztuki Patryk Oczko.

Wstęp jest wolny.

• Hala sztucznego lodowiska w Tychach, ok. 1978. Fot. z archiwum Ewy Dziekońskiej

• Marek Dziekoński z modelem budynku Panoramy Racławickiej, ok. 1958. Fot. z archiwum Ewy Dziekońskiej

• Pawilon jordanowski w Tychach, ok. 1964. Fot. Zygmunt Kubski, zbiory MMTy