Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej

13. Tyski Zeszyt Historyczny już w sprzedaży

20 V 2019-31 V 2019

W najnowszym zeszycie serii zamieszczone zostały teksty prelegentów XI Tyskiego Sympozjum Historycznego "Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej".

Sympozjum wpisało się w cykl wydarzeń sygnowanych tytułem Pod znakiem Róży, organizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach i Parafię Ewangelicko – Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach z okazji obchodów 500. lat Reformacji w 2017 roku.

Referaty zawarte w wydawnictwie przybliżają historię luteranizmu na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej, zachęcając jednocześnie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra.

Ich autorami są: Jerzy Marek Uglorz (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), Agnieszka Ociepa-Weiss (Muzeum Miejskie w Tychach), Barbara Sznober (Mikołowskie Towarzystwo Historyczne), ks. Adam Malina (Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach-Szopienicach), Aleksandra Barwicka-Makula (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Jakub Grudniewski (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Elżbieta Matuszek, Piotr Matuszek, Archiwum Państwowe w Katowicach), Mirosław Węcki (Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu pamięci narodowej w Katowicach).

Autorem wstępu jest Ryszard Kaczmarek(Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach), zarazem redaktor naukowy serii.

Publikację – w cenie 25 zł za egzemplarz – można nabyć w Muzeum (pl. Wolności 1, płatność tylko gotówką) albo za pośrednictwem Internetu (zakładka Wydawnictwa).

• Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej