„Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”

XII Tyska Noc Muzealna

18 V 2019, godz. 18.00-19.30

Zapraszamy na spotkanie promujące 13. Tyski Zeszyt Historyczny! Odbędzie się ono w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej przy ul. Burschego 20.

W zeszycie zamieszczone zostały teksty prelegentów XI Tyskiego Sympozjum Historycznego.
Sympozjum wpisało się w cykl wydarzeń sygnowanych tytułem Pod znakiem Róży, organizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach i Parafię Ewangelicko – Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach z okazji obchodów 500. lat Reformacji w 2017 roku.

Referaty zawarte w wydawnictwie przybliżają historię luteranizmu na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej, zachęcając jednocześnie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra. W publikacji znaleźć będzie można informację m.in. o początkach protestantyzmu na ziemi pszczyńskiej, historii tyskiej kaplicy ewangelickiej, ewangelickiej osady w Hołdunowie i parafii ewangelickiej w Mikołowie.

Uczestnicy spotkania obejrzą także film autorstwa Wiesława Głowacza „Bp Bursche – postać i dzieło” z archiwum TVP Katowice. Reżyser będzie gościem spotkania.
Znaczną część dorobku filmowego Wiesław Głowacz poświęcił polskim ewangelikom. Za swą pracę otrzymał Nagrodę „Róża Lutra”, honorowe wyróżnienie Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Specjalnie z okazji XII Tyskiej Nocy Muzealnej wydawnictwo można będzie nabyć w promocyjnej cenie.

• "Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej"