Wydarzenie

Ferie w Muzeum

12 II 2019-22 II 2019-18.00

Tradycyjnie już Muzeum przygotowało cykl wydarzeń dla dzieci na czas ferii zimowych. W tym roku dowiemy się, czy miasto to organizm do życia, zagłębimy się w świat mitologii słowiańskiej, wykonamy witraże według własnego pomysłu, zajrzymy do najciekawszych miejsc na Stadionie Miejskim, będziemy także mieli okazję wcielić się w rolę dziennikarzy sportowych.

Młodzieży i osobom dorosłym proponujemy odwiedzenie naszych wystaw – „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym” w Starym Magistracie przy pl. Wolności 1 oraz „Sportowa strona miasta” w Tyskiej Galerii Sportu – Oddziale Muzeum przy ul. Edukacji 7.

Nasz program na czas ferii prezentuje się następująco:

Propozycje spotkań dla dzieci

12 lutego 2019, godz. 12.00
Zwiedzaj, pytaj i oglądaj!

TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Uczestnicy spotkania obejrzą najciekawsze miejsca na Stadionie Miejskim w Tychach, jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Dowiedzą się wielu ciekawostek na temat stadionu, organizacji meczów oraz historii piłki nożnej w mieście.

W drugiej części spotkania będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej TGS „Sportowa historia miasta” i obejrzenia zestawu ciekawych filmów sportowych.

Prowadzenie: Adam Natkaniec, Piotr Zawadzki

Czas trwania: ok. 1 h

Dla dzieci w wieku 7-12 lat

13 lutego 2019, godz. 10.00
M.i.a.s.t.o.o.t.s.a.i.M – co to jest?

TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Czy miasto Tychy to organizm do życia? Czy może „miasto-sypialnia” – jak wielu uważa? Jak wyglądało w budowie, jak funkcjonowało i jak dziś funkcjonuje? Podczas warsztatów uczestnicy przyjrzą się Tychom od początku ich istnienia; porównają Tychy do górnośląskich miast, powstających w XIX w. oraz miast europejskich. Wspólnie porozmawiamy o najciekawszych miejscach w naszym mieście, o tych, które są niezbędne do życia – dla dzieci i dorosłych – do odpowiedniego funkcjonowania. W eksplorowaniu miasta pomogą im archiwalne fotografie.

Prowadzenie: Agata Berger, Anna Kura

Czas trwania: do 1,5 h

Dla dzieci w wieku 7 +

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl


15 lutego 2019, godz. 11.00-13.00
W ŚWIECE TWÓRCZEJ WYOBRAŹNI – TRZECIA EDYCJA
Spotkanie nr 1: Warsztaty na temat witrażu

STARY MAGISTRAT, pl. Wolności 1

Nawiązując do prezentowanej aktualnie w Muzeum wystawy poświęconej tyskiej architekturze sakralnej, podczas warsztatów spróbujemy samodzielnie wykonać projekt witrażu. Zanim damy się pochłonąć pracy zdominowanej użyciem kolorowej bibuły, kartonu, kleju i nożyczek, przyjrzymy się historii powstania tego fascynującego typu ozdobnego wypełnienia okna, jakim jest witraż. Zajrzymy do wnętrz średniowiecznych, gotyckich katedr, w których światło, wpadające przez kawałki barwionego szkła, stwarzało zawsze niezwykłą atmosferę. Zastanowimy się, skąd u ludzi wziął się pomysł wykorzystywania szkła w taki sposób – rzucimy okiem na bizantyńskie mozaiki, które prawdopodobnie stanowiły tutaj źródło omawianego wynalazku. Spróbujemy przeanalizować, jak zmieniały się formy witrażu na przestrzeni wieków oraz jakie jego współczesne rodzaje możemy obserwować dzisiaj.

Prowadzenie: Monika Sojka

Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Czas trwania: 2 h

Koszt: 10 zł (płatne przed warsztatami)

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Ilość miejsc ograniczona

 

19 lutego godz. 12.00
I Ty możesz zostać dziennikarzem sportowym

TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Uczestnicy spotkania zapoznają się z warunkami, w jakich pracują profesjonalni dziennikarze sportowi podczas meczów na Stadionie Miejskim w Tychach: m.in. przejdą procedury akredytacji meczowej, zobaczą miejsca prasowe i kabiny sprawozdawców telewizyjnych, wezmą udział w konferencji prasowej. Na koniec spotkania spróbują rozwiązać – według wskazówek doświadczonego dziennikarza sportowego – filmową zagadkę piłkarską i na jej podstawie napisać własne sprawozdanie z meczu.

Prowadzenie: Adam Natkaniec, Piotr Zawadzki

Czas trwania: ok. 1 h

Dla dzieci w wieku 7-12 lat

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

20 lutego 2019, godz. 11.00
KAŻDY SNUJE OPOWIEŚĆ
Spotkanie nr 1: Wyprawa w świat mitologii słowiańskiej

TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Czy zastanawialiście się kiedyś jak żywe mogą być mity i legendy? Albo nad tym jak często ludzie opowiadają i że opowiadają w konkretny sposób? Jakie postaci pojawiają się w ich historiach? Dlaczego wciąż je pamiętamy? Co to jest oralność i czy kultura może być oralna? No i przede wszystkim – po co nam te historie?

Nasza podróż będzie daleka, a każde spotkanie przyniesie coś nowego. Zaczniemy od tego, co nam najbliższe, by następnie zawędrować do innych kultur i krajów, od zimnych, po gorące. Razem przyjrzymy się bohaterom opowieści, ich historiom i nieodłącznym atrybutom, by ostatecznie porównać ze sobą całe światy. Być może okaże się, że nie jesteśmy wcale tak różni od siebie, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy? Być może dawni herosi wciąż są obecni we współczesnych opowieściach – muzycznych, bajkowych, filmowych i literackich? Być może każdy potrzebuje bohatera i opowieści, by oswoić sobie świat?

Każde spotkanie zakończymy formą twórczej pracy.

Prowadzenie: Anna Kura

Czas trwania: do 1,5 h

Dla dzieci w wieku 7-14 lat

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

Propozycje dla młodzieży i osób dorosłych

Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym
wystawa czasowa

do 13 kwietnia 2019

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Wystawa prezentuje obiekty sakralne zaprojektowane w okresie wielkiej budowy miasta (1951-1989) oraz te istniejące już wcześniej – starotyski kościół p.w. Marii Magdaleny i świątynie, które znalazły się na obszarze Tychów w związku z rozszerzaniem granic administracyjnych.

Na ekspozycję składają się modele najciekawszych kościołów, projekty architektoniczne, fotografie archiwalne oraz współczesne – wykonane z ziemi i z powietrza. Zestawienie to uwidacznia zmiany jakie zaszły w ramach samych obiektów oraz w ich kontekście przestrzennym, dając równocześnie możliwość refleksji nad teraźniejszością.

 

Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie
wystawa stała

Tyska Galeria Sportu – Oddział Muzeum Miejskiego w Tychach

ul. Edukacji 7

Wystawa prezentuje związki rozwoju miasta i sportu.
W atrakcyjny i czytelny sposób pokazuje, kiedy pojawiły się pierwsze organizacje kultury fizycznej i jak rozwijał się sport wśród mieszkańców Nowych Tychów.

Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców: medalistek olimpijskich Lucyny Langer – Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adam Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego oraz wielu innych.

Wstęp na wystawy jest wolny.


Godziny otwarcia

Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Wtorek – 12.00 – 16.00
Środa – 10.00 – 17.00
Czwartek – 10.00 – 19.00
Piątek, sobota – 10.00 – 18.00
Niedziela, poniedziałek – nieczynne

Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
Wtorek – piątek – 10.00 – 16.00
dni meczowe – w godzinach rozgrywania meczu

 

Na zdjęciu: os. H, Tychy, 1979 rok. Fot. Michał Cała. Zbiory MMTy

  • Ferie w Muzeum