Ferie w Muzeum

16 I 2017-27 I 2017

W tym roku w czasie ferii dzieci dowiedzą się, skąd wzięły się piłka i krążek, wyruszą szlakiem zamków i pałaców, poznają dawne tańce i zabawy śląskie. Przygotowaliśmy także miłą niespodziankę z okazji Dnia Babci i Dziadka... Młodzież i dorosłych zachęcamy do oglądania wystaw w Dawnej Młótowni oraz w Tyskiej Galerii Sportu.

Program, który Muzeum przygotowało specjalnie na czas ferii, jest następujący:

Zajęcia dla dzieci

17 i 19 stycznia, godz. 11.00
Skąd się wzięły piłka i krążek?

ul. Edukacji 7

Uczestnicy warsztatów będą mogli zwiedzić wystawę stałą Tyskiej Galerii Sportu, obejrzeć  trofea sławnych sportowców i poznać ich fascynujące historie.  Dowiedzą się także o podstawowych pojęciach i regułach, obowiązujących w najpopularniejszych dyscyplinach sportu.
Prowadzenie: Dorota Kordys, Piotr Zawadzki

Dorota Kordys – tel. 604 475 628; e-mail: d.kordys@tgs.tychy.pl

18 i 25 stycznia 2017, godz. 11.00
WARSZTATY TANECZNE

Tańce i zabawy śląskie

STARY MAGISTRAT
pl. Wolności 1

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać dawne dziecięce tańce i zabawy ze śpiewem i muzyką. Nauczą się także tekstów piosenek im towarzyszących, w których zetkną się ze śląską gwarą i z opisem dawnej codzienności.
Prosimy o zaopatrzenie dzieci w wygodny strój oraz obuwie zmienne
Prowadzenie:
Iga Fedak

Zapisy:
Joanna Kucz-Pieczka – tel. 32 327 18 20 – 22, wew. 25; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl

21 stycznia, godz. 11.00
Odwiedź nas z Babcią i Dziadkiem!

ul. Edukacji 7

Wspólnie obejrzycie wystawę stałą Tyskiej Galerii Sportu, a także zwiedzicie najciekawsze miejsca na Stadionie Miejskim.

21 stycznia 2017, godz. 12.00
KLUB POŁUDNIK
Zamek dla rycerza, pałac dla księżniczki?

STARY MAGISTRAT
pl. Wolności 1

Zapraszamy na wyprawę szlakiem tajemniczych zamków i olśniewających pałaców. Czy wiecie jak wiele z nich znajduje się w niedalekiej okolicy? Poznacie ich sekrety, sprawdzicie, kto w nich mieszkał i z jakich elementów się składają. Mając głowę pełną inspiracji, spróbujecie też zaprojektować zamek, wieżę lub pałac dla jednego z bardzo wymagających, magicznych klientów…
Prowadzenie: Agata Dawidko

24 i 26 stycznia, godz. 11.00
W co się gra w naszym mieście?

ul. Edukacji 7

Uczestnicy warsztatów będą mogli zwiedzić wystawę stałą Tyskiej Galerii Sportu, obejrzeć  trofea sławnych sportowców i poznać ich fascynujące historie.  Dowiedzą się także, jakie dyscypliny sportu uprawiane są w Tychach i gdzie w mieście można trenować futbol amerykański albo grę w golfa.
Prowadzenie: Dorota Kordys, Piotr Zawadzki

Dorota Kordys – tel. 604 475 628; e-mail: d.kordys@tgs.tychy.pl

Dla młodzieży i dorosłych

W czasie ferii zimowych zachęcamy także do odwiedzania naszych wystaw:

WYSTAWA CZASOWA
Barbara Kubska/ Stanisław Gadomski
Sploty.
Fotografie polskich strojów ludowych

DAWNA MŁÓTOWNIA
ul. Katowicka 9

Do 25 lutego 2017

Prace Barbary Kubskiej wchodzą w dialog z fotografiami Stanisława Gadomskiego, wykonanymi prawie czterdzieści lat temu z myślą o czytelnikach tygodnika „Panorama”. Razem mówią o współpracy fotografów i etnografów – jak dawniej, tak i teraz odpowiedzialnych za dokładność przedstawień strojów podczas sesji fotograficznych. Prezentują niezależne spojrzenia autorów na fotografowany przedmiot oraz ich sposoby myślenia o portrecie – przecież ubiory te, nim stały się muzealiami, były czyjąś własnością. Uświadamiają, że patrzenie zależy nie tylko od wrażliwości i indywidualnego wyczucia, ale także czasów, w których się tworzy – ideowych, artystycznych czy estetycznych kanonów.

WYSTAWA STAŁA
Sportowa strona miasta.
Historia. Wydarzenia. Mistrzowie

STADION MIEJSKI
ul. Edukacji 7

Prezentacja sportu w Tychach – jego historii, najważniejszych wydarzeń oraz wybitnych sportowców. Na wystawie prezentowane są cenne trofea, unikatowe fotografie, atrakcyjne multimedia.

Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

• warsztaty-taneczne-dla-dzieci-poprowadzi-iga-fedak-z-prawej-fot-karolina-krzysztoforska

• warsztaty-w-klubie-poludnik-to-zawsze-okazja-zarowno-do-dobrej-zabawy-jak-i-do-zdobywania-wiedzy-z-prawej-prowadzaca-zajecia-agata-dawidko-fot-alicja-sliwinska

• wystawa-barbara-kubska_-stanislaw-gadomski-sploty-fotografie-polskich-strojow-ludowych-dawna-mlotownia-fot-michal-jedrzejowski

• fragment-wystawy-stalej-tgs-fot-barbara-kubska