Mozaika górnośląska

Jak szukać przodków w archiwach? – z cyklu „Mozaika górnośląska”

spotkanie z Kamilem Kartasińskim

14 XI 2019, godz. 18.00-20.00

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie poświęcone genealogii.

Coraz więcej osób poszukuje informacji o swoich przodkach, chcąc odtworzyć drzewo genealogiczne rodziny lub biogram wybranej postaci. Wielu z nas jednak nie wie, od czego te poszukiwania zacząć, do jakich archiwów się udać i jakie informacje można znaleźć w bazach internetowych. Będzie mowa m.in. o archiwaliach zawierających informacje o Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska walczącej w trzech powstaniach śląskich, Armii Krajowej i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a także Wehrmachcie, do którego w latach II wojny światowej powołanych zostało wielu Ślązaków.

Kamil Kartasiński pracuje nad książką o Polakach w Wehrmachcie i poszukuje osób, które podzielą się swoimi wspomnieniami i materiałami dotyczącymi swoich przodków, którzy służyli w wojsku niemieckim podczas II wojny światowej. Do poszukiwań archiwalnych zachęcał również podczas rozmowy w Polskim Radiu Dla Ciebie, której można posłuchać tu.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę „Odszukaj dziadka w…” w specjalnej cenie 20 zł.

Kamil Kartasiński – historyk, autor książki „Odszukaj dziadka w…”, w której znaleźć można wskazówki, gdzie i jak poszukiwać informacji o przodkach służących w wojsku na różnych frontach podczas I i II wojny światowej, a także walczących w Powstaniach Śląskich.
prowadzi: Agnieszka Ociepa-Weiss
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

• Jak szukać przodków w archiwach? – z cyklu „Mozaika górnośląska”

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystaw (wstęp wolny):
wtorek: 12.00–16.00
środa: 10.00–17.00
czwartek: 10.00–19.00
piątek, sobota: 10.00–18.00
niedziela, poniedziałek: nieczynne
W 2019 roku nieczynne w dniach: 1–4 listopada.

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność tylko gotówką):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
oraz w trakcie wydarzeń odbywających się w siedzibie Muzeum
W 2019 roku brak możliwości zakupu w dniu 1 listopada.