Wydarzenie

Każdy snuje opowieść. Wyprawa w świat mitologii słowiańskiej

20 II 2019, godz. 11.00-13.00

Czy zastanawialiście się kiedyś jak żywe mogą być mity i legendy? Albo nad tym jak często ludzie opowiadają i że opowiadają w konkretny sposób? Jakie postaci pojawiają się w ich historiach? Dlaczego wciąż je pamiętamy? Co to jest oralność i czy kultura może być oralna? No i przede wszystkim – po co nam te historie?

Nasza podróż będzie daleka, a każde spotkanie przyniesie coś nowego. Zaczniemy od tego, co nam najbliższe, by następnie zawędrować do innych kultur i krajów, od zimnych, po gorące. Razem przyjrzymy się bohaterom opowieści, ich historiom i nieodłącznym atrybutom, by ostatecznie porównać ze sobą całe światy. Być może okaże się, że nie jesteśmy wcale tak różni od siebie, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy? Być może dawni herosi wciąż są obecni we współczesnych opowieściach – muzycznych, bajkowych, filmowych i literackich? Być może każdy potrzebuje bohatera i opowieści, by oswoić sobie świat?

Każde spotkanie zakończymy formą twórczej pracy.

Prowadzenie: Anna Kura

Czas trwania: do 1,5 h

Dla dzieci w wieku 7-14 lat

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Zajęcia odbędą się w siedzibie Oddziału Muzeum – Tyskiej Galerii Sportu, ul. Edukacji 7. Wstęp wolny.

Ilustracja: Alfons Mucha, obraz Święto Świętowita (Slavnost Svantovítova na Rujáně) z 1912 r., pochodzący z cyklu Epopeja słowiańska (Slovanská epopej)/ źródło: Wikimedia Commons

 

  • Każdy snuje opowieść. Wyprawa w świat mitologii słowiańskiej