Koncert „Ad fontes, czyli ku źródłom”

26 XI 2017, godz. 18.00-20.00

Zapraszamy do Mediateki (al. Piłsudskiego 16) na koncert "Ad fontes, czyli ku źródłom" w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert wieńczy obchody Roku Reformacji.

Za sferę muzyczną koncertu odpowiada AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, która wystąpi w nietypowym dla siebie repertuarze osiemnasto- i dziewiętnastowiecznym, natomiast warstwę tekstową przygotował profesor Zbigniew Kadłubek, który – podążając do źródeł tekstów reformacyjnych – dokonał wyboru, a także wolnego przekładu i adaptacji trzech dzieł literackich rozpiętych pomiędzy XVI a XX wiekiem. Teksty recytował będzie Artur Święs.

Podczas koncertu X Symfonii h-moll Mendelssohna towarzyszyć będzie wiersz cieszyńskiego pastora Jerzego Trzanowskiego (XVII wiek). Dwa dzieła Jana Sebastiana Bacha uzupełni fragment traktatu samego Marcina Lutra „De libertate christiana”, czyli „O wolności chrześcijańskiej” w swobodnym tłumaczeniu i adaptacji Zbigniewa Kadłubka. Natomiast muzyka Edwarda Griega wybrzmi w otoczeniu pieśni/wiersza ewangelickiego teologa Dietricha Bohnhoeffera (XX wiek).

Niecodzienny spektakl muzyki i słowa honorowym patronatem objął Andrzej Dziuba Prezydent Miasta Tychy.

Bilety: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy
Bilety na koncert dostępne są w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

Cykl wydarzeń z okazji Roku Reformacji sygnowany tytułem Pod znakiem Róży zorganizowało w naszym mieście Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Parafią Ewangelicko – Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach.
W jego ramach powstała wystawa „Ludzie, wiara, historia. Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”, którą do 31 grudnia można oglądać w siedzibie Muzeum w Starym Magistracie (pl. Wolności 1), wycieczki oraz XI Tyskie Sympozjum Historyczne.

Przesłaniem cyklu wydarzeń jest przybliżenie historii luteranizmu, a jednocześnie zachęcenie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra, godła reformacji protestanckiej i znaku Kościołów ewangelickich tradycji augsburskiej. Bogate kulturowe dziedzictwo reformacji na ziemi pszczyńskiej pozwala na poznanie i pogłębienie wiedzy
o ewangelikach, którzy od XVI wieku do współczesności stanowią ważną część społeczności tego regionu i jej historii.

Ad fontes, czyli ku źródłom
koncert wieńczący obchody Roku Reformacji

26 listopada 2017, godz. 18.00
Mediateka, al. Piłsudskiego 16, Tychy