Kultowe osiedle A

XII Tyska Noc Muzealna

18 V 2019, godz. 18.00-20.00

Kiedy i dlaczego akordeony zawojowały cały świat muzyki tradycyjnej? Jak wcześniej wyglądała tradycyjna kapela? Czym różni się akordeon od harmonii - tego i jeszcze więcej dowiecie się na spotkaniu z kapelą Rube Świnie. Czekamy na Was w gościnnych progach Akademii Cafe przy ul. Andersa 22.

Z przytupem kontynuujemy podjęte przed dwoma laty przez Muzeum Miejskie w Tychach działania w przestrzeni osiedla A.  Z kapelą grającą na żywo poznawać  będziemy muzykę tradycyjną okolic i nie tylko. Zapraszamy na tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabawami tanecznymi. Będzie to także wyjątkowa okazja, by lepiej poznać tradycyjne instrumentarium naszych muzycznych gości. Wszystko to w kameralnej i „sąsiedzkiej” atmosferze w przytulnej Akademii Cafe.

„Świnia” – to pieszczotliwe określenie akordeonu. „Ruba” bo gruba będzie impreza, ponieważ kapela gra do tańca! Skład Rube proponują rzadko spotykane w muzyce tradycyjnej połączenie dwóch akordeonów, których spoiwem jest baraban z naturalnej skóry. Kapela obecnie sięga po szersze instrumentarium – klarnet, trąbki, czy eufonium, nawiązując tym samym do tradycyjnych kapeli obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku. W repertuarze kapeli królują górnośląskie melodie wykonywane z niespożytą energią, pasją i fantazją.

Zespół występuje w składzie:

Katarzyna Dudziak: śpiew, baraban, klarnecik
Mateusz Dyszkiewicz: harmonia, eufonium, śpiew
Andrzej Teofil: akordeon, trąbka, śpiew

Więcej informacji o kapeli: www.facebook.com/Rubeswinie/

Wstęp jest wolny.

Warto mieć: wygodny strój i obuwie.

• Kultowe osiedle A