Mozaika Górnośląska

16 X 2018, godz. 18.00-19.30

Zapraszamy na jedenaste już spotkanie z cyklu. Tym razem mowa będzie o Starych Tychach i Cielmicach.

Gośćmi będą Mariola Freiherr – Trukała, autorka książki o historii, ciekawych miejscach i mieszkańcach Cielmic

oraz Justyna Wydra, która w swojej powieści „Zaniemówienie” przenosi czytelników do Tychów z lat II wojny światowej.

Prowadzenie: Marek Piechniczek

Mariola Freiherr-Trukała jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 23.
Jej książka ukazała się w 650. rocznicę najstarszej wzmianki w dokumentach o Cielmicach. Opowiada o historii, ciekawych miejscach i mieszkańcach Cielmic, dawniej samodzielnej gminy wiejskiej. Wiele informacji autorka uzyskała od mieszkańców Cielmic, których rodziny od pokoleń są z tą ziemią związane. W publikacji nie zabrakło ciekawych archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz rysunków, które przedstawiają „wieś wyjątkową”, bo tak Cielmice nazywane są przez swych mieszkańców.

Justyna Wydra to autorka książki „Zaniemówienie”, która opowiada o skomplikowanej historii Ślązaków w latach II wojny światowej, o ich świadomości narodowej, przywiązaniu do rodzinnej ziemi. Akcja rozgrywa się w Tychach, a bohaterami są m.in. służący w Luftwaffe Wilhelm Jenike, który ma matkę Ślązaczkę, ojca Austriaka, a sam urodził się Niemcem oraz bliźniaczki Hilda i Rosa Widerówny z Tychów.
To kolejna książka Justyny Wydry. Wcześniej przeniosła czytelników do lat II wojny światowej w powieści „Esesman i Żydówka”.
Rodzina Justyny Wydry od kilku pokoleń związana jest ze Starymi Tychami, dzięki czemu w jej powieściach przedstawiany jest rzetelny obraz Tychów sprzed kilkudziesięciu lat.

• Mozaika Górnośląska