Mozaika Górnośląska

14 XII 2017, godz. 18.00-20.00

"Z pasją przez życie" to tytuł czwartego spotkania w cyklu historycznym "Mozaika Górnośląska", na które Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do Starego Magistratu (pl. Wolności 1). Wstęp jest wolny.

Gośćmi będą Gabriel Pierończyk, autor książki „Czułowski kocioł”, opartej na wspomnieniach najstarszych mieszkańców Czułowa z lat II wojny światowej oraz Marcin Zarzyna, prowadzący fanpage „Stare Tychy” na Facebooku, autor wielu artykułów poświęconych tyszanom i historii Tychów. Spotkanie poprowadzi Marek Piechniczek, dziennikarz, rodowity tyszanin.

W czasie spotkania mowa będzie m.in. o tym, jak ważna w poznawaniu przeszłości jest historia lokalna, jak cenne są opowieści naocznych świadków i zapisane w ich pamięci obrazy, a także jak rodzi się pasja poszukiwania informacji o najbliższym otoczeniu i jego mieszkańcach.

„Mozaika Górnośląska” to zainaugurowany przez Muzeum we wrześniu br. cykl historycznych spotkań, którego gośćmi są znawcy regionu, naukowcy, pasjonaci różnych dziedzin. Poruszane są tu tematy skupione wokół historii, kultury, tradycji i zwyczajów, a nade wszystko mieszkańców Górnego Śląska, ich pasji, zainteresowań i twórczości.

Na zdjęciu: August Stabik, właściciel sklepu nieopodal kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach, zniszczonego w styczniu 1945 roku, po wkroczeniu do Tychów Armii Czerwonej. Obok Augusta stoją jego żona Waleska i córka Anna. Historię Augusta Stabika opisał Marcin Zarzyna.
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów rodzinnych Stefana Muszera, wnuka Augusta Stabika.

• Mozaika Górnośląska