Kultowe Osiedle A

Muzyka wykorzenionych – z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”

20 X 2019, godz. 18.00-20.00

Kontynuujemy działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Muzyka tradycyjna ma silny związek z małymi społecznościami zamieszkałymi od lat na tej samej ziemi. Przekazywana tradycyjnie – z ust do ust, od mistrza do ucznia, z pokolenia na pokolenie – podkreśla kulturową odrębność każdej z takich społeczności. Dziś większość z nas z trudem poszukuje swoich korzeni – jesteśmy rozsiani po wielu krajach, byliśmy przesiedlani po wojnie, emigrujemy ze wsi do miast za lepszą pracą. Co spaja ludzi z tak odległych stron jak Podkarpacie, Białoruś, Śląsk i Małopolska? Odpowiedzią jest język muzyki, poszukiwanie transowych i sentymentalnych brzmień wydobywanych z tradycyjnych instrumentów i przekładanie ich na język współczesnej, globalnej wioski. Czy cymbały mogą zagrać jak muzyka elektroniczna? O tym przekonamy się na spotkaniu z zespołem Pokrzyk.

To kapela trans-folkowa. Kręci ich starodawna muzyka taneczna oraz obrzędowa. Grają mocno i do tańca. Choć akustycznie, dostrzegają i starają się podkreślać więź między transowością tradycyjnej muzyki i współczesną muzyką elektroniczną. Usłyszeć będzie można melodie wygrzebane ze starych zapisków lub zebrane po wioskach. Sięgające co najmniej XIX wieku, a pewnie i jeszcze wcześniej. Blisko-odległe opowieści z Białorusi, pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów, żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny, przykurzony repertuar z okolic Krakowa.

gospodarze: Pokrzyk: Daria Butskaya – skrzypce, śpiew; Katarzyna Dudziak – basy, śpiew; Michał Biel – baraban; Paweł Iwan – cymbały, śpiew; Kamila Owsianików – flet, śpiew

miejsce: Akademia Cafe, ul. gen. Wł. Andersa 22
wstęp wolny

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.

• Muzyka wykorzenionych – z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”