O strajku górników pod ziemią

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

21 III 2018, godz. 18.00-19.30

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Mozaika Górnośląska".

Ważnym elementem lokalnej tożsamości historycznej jest pamięć o wydarzeniach z grudnia 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego. W kopalniach „Ziemowit” w Lędzinach i „Piast” w Bieruniu, tak jak w wielu innych zakładach pracy, rozpoczęły się strajki.

O grudniowych wydarzeniach związanych ze strajkiem w kopalni „Ziemowit” opowiedzą Alojzy Lysko, znawca historii i kultury regionu oraz Antoni Piszczek, ówczesny dyrektor kopalni „Ziemowit”.
Podczas spotkania odbędzie się także projekcja filmu.

Będzie to szóste spotkanie w ramach cyklu historycznego Mozaika Górnośląska, zainaugurowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach we wrześniu 2017 roku.

Podczas spotkań ze znawcami regionu, naukowcami, pasjonatami różnych dziedzin poruszane są tematy skupione wokół historii, kultury, tradycji i zwyczajów, a nade wszystko mieszkańców Górnego Śląska, ich pasji, zainteresowań i twórczości.

Dyskusje z gośćmi prowadzi Marek Piechniczek, dziennikarz, rodowity tyszanin.

Wstęp jest wolny.

Na zdjęciu: fragment strony tytułowej „Trybuny Robotniczej”, nr 248 (11.600), 14.12.1981 r.  Zbiory MMTy

• O strajku górników pod ziemią