Oprowadzanie kuratorskie

Wystawa "Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta"

19 V 2018, godz. 16.30-17.30

Wszystkich, którzy dotąd nie obejrzeli wystawy w Dawnej Młótowni, zapraszamy na XI Tyską Noc Muzealną, w czasie której nadarzy się wyjątkowa okazja zwiedzania ekspozycji w towarzystwie jej kuratora, Wojciecha Nowickiego!

Uczestnicy spotkania skupią się na temacie różnic w  temperamentach artystycznych trzech autorów zdjęć (Zygmunt Kubski, Henryk Makarewicz, Wiktor Pental) oraz mieście jako temacie fotografii. Dowiemy się, co można odczytać ze zdjęć, porozmawiamy o różnych propozycjach wystawienniczych dla tego samego materiału fotograficznego i o tym, jak przechowywać fotografie. Poznamy przykłady innych dokumentacji tego typu.

Wojciech Nowicki (1968), kurator wystaw fotograficznych, pisarz, współzałożyciel fundacji fotograficznej Imago Mundi. Opublikował m.in. Dno oka. Eseje o fotografii, 2010, Odbicie, 2015. W 2016 roku ukazało się monograficzne opracowanie Zapisu socjologicznego Zofii Rydet jego autorstwa. W czerwcu nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się Tuż obok, esej poświęcony fotografii wojennej i kłamstwu w fotografii.
Autor wystaw: Promieniowanie (2014), o związkach fotografii z tekstem; Tuż obok (2015), o błądzeniu fotografii dokumentalnej; Quiet Life (2015), przekrojowa wystawa fotografii litewskiej; Aneta Grzeszykowska (2016), Równolegle (2016 -2017, Kraków i Norymberga), obraz życia fotograficznego Krakowa i Norymbergi, Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość (2017). Jest również autorem wystaw monograficznych m.in. Jerzego Lewczyńskiego, Michała Greima, Wilhelma von Blandowskiego. W 2015 roku był kuratorem programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie, poświęconego konfliktom. Mieszka w Krakowie.

Wstęp na wystawę i spotkanie z kuratorem jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

• Oprowadzanie kuratorskie