Pocztówki z podróży

Muzeum poszukuje zdjęć

10 VII 2018-31 VIII 2018

"Pocztówki z podróży" to sto opowieści na stulecie odzyskania niepodległości ukrytych na stu fotografiach pokazujących jak wyjątkowa jest historia Polski i jak wiele może mieć odcieni.

O jakiej podróży mówimy?

Historia państwa to historie ludzi, indywidualne opowieści z miast, miejscowości, wiosek, z podróży.

Chodzi o podróż dosłowną i tę symboliczną, podróż fizyczną człowieka, podróż rodziny i podróż miasta w czasie, miasta na tle historii państwa.

Punktem odniesienia będzie historia Tychów – miejscowości starej i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń.

Jakich fotografii poszukujemy?

Poszukujemy zdjęć sytuacyjnych, rodzinnych, portretów oraz fotografii uwieczniających zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych z Tychami. Fotografii wykonanych między 1918 a 2018 rokiem.

Gdzie i w jakim terminie dostarczyć zdjęcie?

Zainteresowanych udziałem w projekcie i chętnych podzielić się historią uwiecznioną na zdjęciu zapraszamy z wybranymi fotografiami do siedziby Muzeum Miejskiego w Tychach przy pl. Wolności 1 od poniedziałku do piątku między 8.00 a 16.00.

Zdjęcia zbierać będziemy do 14 września 2018 r.

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 32 327 18 20 lub mailowy z panią Barbarą Kopią b.kopia@muzeum.tychy.pl

Prosimy o kontakt także, jeżeli dostarczenie zdjęć bezpośrednio do siedziby Muzeum rodzić będzie problemy – wyjdziemy Państwu naprzeciw!

Przyłącz się do świętowania!

Zapraszamy wszystkich chcących podzielić się swoją rodzinną historią do wspólnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczynając na sto dni przed końcem roku codziennie publikować będziemy na Facebooku Muzeum jedno zdjęcie – jedną opowieść.

Wspólnie ze stu opowieści ukrytych w stu fotografiach utkamy sto lat niepodległości.

Pocztówki z podróży to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa, obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdjęcie z rodzinnego archiwum Joanny Kucz – Pieczki/ Tychy, 1975 rok

Opis fotografii:

Jedno z moim ulubionych zdjęć – ja z moją kochaną Mamą. Zostało zrobione 24 października 1975 roku, w dniu urodzin mojej Mamy. Ja urodziłam się 28 lipca, więc mam tu prawie trzy miesiące. Zdjęcie zrobił kolega brata mojej Mamy. Mieszkaliśmy wtedy z dziadkami (rodzicami Mamy) w trzypokojowym mieszkaniu na parterze przy ul. Budowlanych 23. Choć po kilku latach wyprowadziliśmy się do własnego M2 na ul. Koniewa (obecnie Armii Krajowej), długo jeszcze, bo aż do czasów studenckich, dom dziadków był moim drugim domem. Lubię piękny uśmiech mojej mamy na tej fotografii i moją roześmianą buzię. Gdziekolwiek bym się nie udała, tę fotografię zawsze zabiorę ze sobą.

Joanna Kucz-Pieczka

• Pocztówki z podróży