Kultowe Osiedle A

Potańc z Kapelą Niwińskich – z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”

16 XI 2019, godz. 18.00-20.00

Kontynuujemy działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Ten muzyczny kolektyw to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, inicjatorzy działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej – uczyli się jej wprost od rdzennych mistrzów oraz znajdowali w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy, sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. Grają m. in. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła – grali na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach oraz weselach.

gospodarze:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy
Kuba Mielcarek – basy
Aleksander Kwietniak – klarnet

miejsce: Akademia Cafe, ul. gen. Wł. Andersa 22
wstęp wolny

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.

• Potańc z Kapelą Niwińskich – z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”