ŚLADAMI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH

7 V 2017, godz. 9.15-18.00

7 maja Muzeum zaprasza na wycieczkę do Gliwic, Zabrza i Bytomia. Przewodnikiem będzie Grzegorz Onyszko - historyk, znawca historii i zabytków Górnego Śląska. Koszt wyjazdu to 32 zł od osoby. Obowiązują zapisy. Zbiórka uczestników o godz. 9.15 na parkingu przy Urzędzie Miasta Tychy (al. Niepodległości 49). Powrót planowany jest o godz. 18.00.

Uczestnicy wycieczki zwiedzą gliwicki Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, o którym opowie Karolina Jakoweńko, kierownik Oddziału Muzeum w Gliwicach, pasjonatka historii i kultury żydowskiej.
O gliwiczaninie Oscarze Troplowitzu, twórcy kremu Nivea, któremu poświęcona jest wystawa „Innowacje Pana Oscara”, opowie Wojciech Mszyca, współautor wystawy, kolekcjoner i działacz społeczny na rzecz ratowania zabytków.
W Gliwicach uczestnicy wycieczki zobaczą także m.in. Dom Tekstylny Weichmanna i budynek po żydowskim domu starców.

W Zabrzu o historii żydowskiego cmentarza opowie Dariusz Walerjański, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, który doprowadził do odnowienia cmentarza.

W Bytomiu pokazany zostanie m.in. żydowski dom starców oraz kamienica Mannheimerów. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się, gdzie znajdują się obiekty wybudowane przez żydowskich mieszkańców oraz odwiedzą miejsca, w których dawniej stały synagogi.

Zapisy i wpłaty: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1 lub ul. Katowicka 9

Informacji udziela: Agnieszka Ociepa-Weiss, tel. 32 327 18 21 w. 30, e-mail: a.ociepa@muzeum.tychy.pl

Ramowy program wycieczki może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora
Na zdjęciu: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Fot. Muzeum w Gliwicach