Śląska mowa w literaturze

20 II 2018, godz. 17.00-19.00

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie "Silesius", którą do końca lutego br. można oglądać w siedzibie Muzeum w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9).

Spotkanie odbędzie się w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, poprzedzi Dzień Mowy Ojczystej.

O śląskiej mowie w literaturze rozmawiać będą: Jerzy Ciurlok, Alojzy Lysko i Marcin Melon.

Gościem specjalnym będzie Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura – inicjator i organizator wystawy Silesius.

Spotkanie poprowadzi dr Krystian Węgrzynek, polonista komparatysta, miłośnik teatru awangardowego i Górnego Śląska.

Na spotkanie oraz na wystawę wstęp jest wolny.

Biogramy zaproszonych gości

Jerzy Ciurlok
Felietonista i prezenter radiowy, satyryk i humorysta, poeta, kolekcjoner i bibliofil, peregrynator po przeszłości
i teraźniejszości Śląska.
Od 1972 roku uprawia zawód dziennikarski. Przez ponad 30 lat w Polskim Radio Katowice. Od nowego tysiąclecia „wolny strzelec”, pracujący dla różnych redakcji, bo żeby wykonywać „wolny zawód”, trzeba być wolnym.
Od 1986 roku współtworzy też znany tu i ówdzie Kabaret Masztalskich, który spopularyzował w Polsce i nie tylko śląski humor i śląską mowę.
Autor oraz współautor książek, płyt, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów prasowych oraz publicznych spotkań o różnym charakterze, celu i ciężarze gatunkowym.
Za swoją pracę dziennikarską wielokrotnie nagradzany, między innymi jest laureatem Nagrody Głównego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1994 roku jako jeden z dziesięciu polskich dziennikarzy radiowych z rąk prof. Aleksandra Bardiniego otrzymał tytuł Osobowość radiowa.
W 2012 roku ukazał się zbiór jego felietonów pt. Moje okno na Śląsk, wydany przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Jest autorem tłumaczenia na język polski i śląski Aforyzmów Franza Kafki.

Alojzy Lysko
Z wykształcenia prawnik, z zawodu nauczyciel, z pasji pisarz, publicysta, znawca historii i kultury Górnego Śląska. Urodził się w 1942 roku w Bojszowach na Ziemi Pszczyńskiej.
Tu mieszka, oddając się szeroko zakrojonej działalności społecznej. Debiutował w 1966 roku w Poglądach opowiadaniem Ślązak. Od tego czasu opublikował setki artykułów i prac literackich w wielu pismach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Był redaktorem gazety zakładowej Ziemowit, międzygminnego miesięcznika Rodnia oraz 20 roczników poczytnego Kalendarza Górniczego Kopalni „Ziemowit”. Napisał i opublikował kilkanaście książek, wśród nich: Duchy
i duszki bojszowskie (1993), Słownik biograficzny ziemi pszczyńskiej (pod redakcją, 1995), Echa pszczyńskiego lasu (1996), Klechdy pszczyńskie (1997), To byli nasi ojcowie (1999), Wisło, opowiedz… (2000), Nasze dziedzictwo (2004), Bojszowy w XX wieku (2002), cykl książek Duchy wojny. Alojzy Lysko jest także autorem tekstu Jak Niobe. Opowieść górnośląska; na którego podstawie powstał monodram Mianujom mie Hanka, grany przez Grażynę Bułkę na scenie Teatru Korez.

Marcin Melon
Marcin Melon jest dziennikarzem, nauczycielem, Ślązakiem. Urodził się w roku 1979 roku w Katowicach. Reprezentuje pokolenie, przy którym po naszymu niy śmiało sie godać, co by bajtel niy mioł problymów we szkole. Z powodu takiego podejścia płynnie porozumiewa się po polsku, choć za swój „język serca” uważa śląską godkę.
Działacz społeczny, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej Silesia Schola, twórca autorskich programów nauczania o Śląsku oraz pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Autor cyklu powieści o kōmisorzu Hanusiku.

*******

Wystawa Silesius prezentuje sylwetki wybitnych postaci, których życiorysy zapisały się złotymi literami w dziejach Śląska. Zobaczymy tu m.in.  Świętą Jadwigę Śląską, Evę von Tiele Winkler, Oscara Troplowitza, Jana Dzierżona, Karola Godulę, Johna Baildona, związanego z Tychami Augusta Kissa, Wojciecha Kilara, Georga Philippa Telemana, Wojciecha Korfantego i wielu innych.
Wyboru postaci, które pokazano na wystawie, dokonano w oparciu o pięciotomowe opracowanie pod red. Joanny Rostropowicz  Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesnych oraz innych leksykonów biograficznych. Przy wyborze kierowano się nade wszystko zasługami postaci w danej dziedzinie artystycznej, formacyjnej, społecznej, politycznej, ekonomicznej oraz sportowej. Starano się podkreślić związek ich dokonań z kulturą i nauką europejską. Wystawa ma zachęcić do dalszych poszukiwań i odkrywania postaci kolejnych wybitnych Ślązaków.
Wystawę przygotował Związek Górnośląski. Wystawa pokazywana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

• Śląska mowa w literaturze