Wydarzenie

Wernisaż w Starym Magistracie

24 II 2017, godz. 18.00-19.00

Zapraszamy do siedziby Muzeum przy pl. Wolności 1 na otwarcie wystawy Zofia Rydet "Zapis socjologiczny 1978 - 1990. Wyimki: Śląsk i Podhale". Fotografie, które zostaną zaprezentowane na ekspozycji pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.

Zofia Rydet zaczęła tworzyć „Zapis socjologiczny” w roku 1978. Skończyła – nie z własnej woli, przeszkodził jej stan zdrowia – w roku 1990. Jej zamiarem było ukazanie człowieka we wnętrzu, chciała pokazać w jaki sposób ludzie odbijają się w zgromadzonych przez siebie przedmiotach.

Wystawa w Muzeum w Tychach prezentować będzie wyimek, przeciwstawiający dwa bliskie regiony, Podhale i Śląsk: choć w obu przypadkach domy i mieszkania wypełniają święte obrazy, wszystko je poza tym różni. Śląsk jest poukładany i jasny, Podhale ciemne, przedwieczne. W obu przypadkach – choć zdjęcia należą do szeroko rozumianej współczesności – obraz przedstawia coś zastanawiająco odległego: kraj, którego już nie ma.
Jeszcze jedno łączy te zdjęcia: ich artystyczna doskonałość, gęstość i formalna prostota. Bo „Zapis socjologiczny” to jedno z najciekawszych dokonań polskiej fotografii.

Wystawa potrwa do 29 kwietnia 2017 roku. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Kurator wystawy: Wojciech Nowicki

Na zdjęciu: Zofia Rydet w ciemni. Ze zbiorów Fundacji im. Zofii Rydet


Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-post.php on line 169
  • Wernisaż w Starym Magistracie