Wydarzenie

Wernisaż wystawy „Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018”

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

9 III 2018, godz. 18.00-20.00

Pierwszy – w 1972 roku – pojawił się jamnik o imieniu Waldi, potem – kolejno, co cztery lata - bóbr Amik i niedźwiedź Misza… w dalszych latach także orzeł amerykański, tygrys, kubistyczny pies, wilk, szop pracz… były też lalki greckie, abstrakcyjne i stalowe figurki, śnieżynka i kostka lodu…

Maskotki olimpijskie – bo o nich mowa – stanowią nierozłączny i pełnoprawny symbol olimpijski, są przy tym niekonwencjonalnymi promotorami kultury miasta i kraju – organizatora Igrzysk.

Te małe i cieszące oko przedmioty mają w sobie wiele energii i sportowego ducha.

Przekonacie się o tym na pewno odwiedzając w Muzeum Miejskim w Tychach wystawę Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018. Wystawa maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki.

Wystawa zorganizowana została z okazji roku olimpijskiego, jest również pretekstem do przypomnienia uniwersalnych, choć coraz trudniejszych w realizacji, wartości współczesnego sportu, a także podkreślenia, że Tychy to miasto wybitnych olimpijczyków.

Prezentuje zbiór maskotek z kolekcji Henryka Grzonki, autora cenionych audycji radiowych, wielokrotnego sprawozdawcy z letnich i zimowych igrzysk olimpijskich, a także innych prestiżowych imprez sportowych w kraju i za granicą, autora nagradzanych reportaży radiowych oraz książek. Prócz unikatowej kolekcji maskotek olimpijskich, Henryk Grzonka jest także posiadaczem zbioru cennych pamiątek związanych ze sportem żużlowym.

Autorem scenariusza wystawy jest Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, będącej Oddziałem Muzeum Miejskiego w Tychach:

– Tegoroczne Zimowe Igrzyska w PyeongChang pokazały, że jakkolwiek współczesny sport toczy wiele chorób, to jednak wizja olimpijskiego współzawodnictwa niezmiennie  wyzwala u sportowców najwyższy stopień ambicji, a u kibiców budzi emocje w najczystszej postaci. Prezentowane na wystawie maskotki olimpijskie to także jeden z fenomenów igrzysk. Są coraz bardziej wysmakowane plastycznie, to już często prawdziwe dzieła sztuki, tworzone przez uznanych artystów. A jednocześnie przekazują nam najprostsze wartości: przyjaźń, pokój, radość.  

Ekspozycja prezentowana będzie do 5 maja 2018 roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Najbliższe wydarzenia towarzyszące wystawie

15 marca 2018, godz. 18.00
Od Monachium do PyeongChang. Historia maskotek olimpijskich
Spotkanie z Henrykiem Grzonką

17 marca 2018, godz. 10.00
Nasze igrzyska olimpijskie
warsztaty edukacyjno – plastyczne dla dzieci

Uczestnicy warsztatów zwiedzą wystawę, dowiedzą się z jakich regionów świata pochodzą maskotki olimpijskie i co symbolizują. Nie zabraknie ciekawostek o starożytnych igrzyskach – kiedy je rozgrywano, w jakim celu, a także kto w nich uczestniczył.

Dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi organizatorzy Igrzysk i zaprojektować własną maskotkę olimpijską, związaną z Górnym Śląskiem. Przyjrzą się także śląskim legendom i tradycjom, by wspólnie zastanowić się, jakie symbole mogłyby reprezentować nasz region na Igrzyskach.

Prowadzenie: Agata Berger, Anna Kura

Zajęcia bezpłatne

Dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

Zapisy: Anna Kura, Dział Edukacji i Promocji – tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

 Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie, adresowana do grup zorganizowanych

(przedszkola, klasy I-IV szkół podstawowych)


Nasze igrzyska olimpijskie

Uczestnicy warsztatów zwiedzą wystawę, dowiedzą się z jakich regionów świata pochodzą maskotki olimpijskie i co symbolizują. Porozmawiają z prowadzącymi o starożytnych igrzyskach, dowiedzą się kiedy je rozgrywano, w jakim celu i kto w nich uczestniczył. Zaprojektują własną maskotkę olimpijską, związaną z Górnym Śląskiem. Przyjrzą się śląskim legendom i tradycjom, by wspólnie zastanowić się, jakie symbole mogłyby reprezentować nasz region na Igrzyskach.
Prowadzenie: Agata Berger, Anna Kura

Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat


Czas trwania:
około 1 h
Koszt lekcji: 50 zł od grupy liczącej do 25 osób, maksymalnie do 32 osób, jeśli tylu uczniów liczy jedna klasa

Prosimy o ustalanie terminu lekcji muzealnej z wyprzedzeniem minimum tygodnia

Zapisy:
Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

 

Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018.
Wystawa maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki Muzeum Miejskie w Tychach

wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
czas trwania: 10 marca – 5 maja 2018

wernisaż: 9 marca, godz. 18.00

Scenariusz wystawy: Piotr Zawadzki
Aranżacja/ identyfikacja wizualna:  Katarzyna Jendrośka – Goik
Produkcja: Dorota Kordys
Promocja: Joanna Kucz – Pieczka

Patronat medialny:
TVP 3 Katowice, Radio eM, Gazeta Wyborcza, CzasDzieci.pl

 

 

 

 


Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-post.php on line 169
  • Wernisaż wystawy "Drobiazg pełen mocy. 1972 - 2018"