Wrzesień 1939 roku na Górnym Śląsku

Mozaika Górnośląska

19 IX 2019, godz. 18.00-20.00

Spotkanie z Arkadiuszem Domińcem, założycielem Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach oraz Tomaszem Jałowym, przewodniczącym koła terenowego „Tychy” Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

W pierwszej połowie lat 30. XX wieku na terenie Górnego Śląska rozpoczęła się budowa Obszaru Warownego „Śląsk”, który miał osłaniać bezpośrednio Górnośląski Okręg Przemysłowy. Była to linia umocnień, w skład której wchodziły m.in.: schrony bojowe, schrony i fortyfikacje polowe oraz koszary. Podczas spotkania dowiemy się między innymi, co zachowało się z dawnej linii umocnień, a także jakie oryginalne eksponaty związane z przebiegiem kampanii wrześniowej na Śląsku i walkami na tym terenie 23 Dywizji Piechoty można oglądać w Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ociepa-Weiss z Muzeum Miejskiego w Tychach.

• Wrzesień 1939 roku na Górnym Śląsku