XI Tyska Noc Muzealna w Tyskiej Galerii Sportu

19 V 2018, godz. 17.00-23.00

W czasie XI Tyskiej Nocy Muzealnej w Tyskiej Galerii Sportu obejrzymy najważniejsze trofea tyskiego hokeja, w towarzystwie wyjątkowych gości zwiedzimy Stadion Miejski i wystawę stałą Galerii, rozwiążemy też – po raz trzeci już – Wielki Test Wiedzy o Sporcie. Zapraszamy do siedziby TGS przy ul. Edukacji 7. Wstęp jest wolny.

Harmonogram wydarzeń w TGS w czasie XI Tyskiej Nocy Muzealnej jest następujący:

Godz. 17.00 – 23.00
Noc z hokejowymi trofeami

Zakończony niedawno sezon hokejowy należał do Tychów! W Tyskiej Galerii Sportu znowu odżyją emocje związane z sukcesami drużyn z naszego miasta. Tylko w TGS będzie można podziwiać z bliska najważniejsze trofea tyskiego hokeja:
Puchar dla GKS-u Tychy za mistrzostwo Polski w sezonie 2017/18
Puchar Polski zdobyty przez GKS Tychy w 2017 roku
Puchar dla Atomówek GKS-u Tychy za trzecie miejsce w mistrzostwach Polski kobiet w sezonie 2017/18
Puchar dla MOSM – Tychy za trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w 2018 roku

Zapraszamy do odwiedzin TGS i wspólnych fotografii z cennymi trofeami.

Gościem specjalnym Nocy będzie napastnik GKS-u Tychy i reprezentacji Polski Filip Komorski – zdobywca zwycięskiej bramki w finałowym meczu z Tauronem GKS-em Katowice. W trakcie Nocy nasz gość przekaże do zbiorów TGS swój kij hokejowy, którym strzelił złotego gola.

Godz. 19.00 – 20.00
Zwiedzanie Stadionu Miejskiego i Tyskiej Galerii Sportu
Z Ayalą i Piechaczkiem

Tym razem przewodnikami po Tyskiej Galerii Sportu i Stadionie Miejskim będą legendarni piłkarze GKS-u Tychy, wicemistrzowie Polski z 1976 roku Marian Piechaczek i Kazimierz Ayala Szachnitowski. Dawne gwiazdy GKS-u  i goście XI Tyskiej Nocy Muzealnej wspólnie obejrzą szatnie zawodników i sędziów, salę konferencji prasowych, ławki rezerwowych, strefę VIP-ów, loże honorową i podzielą się przy okazji wspomnieniami z czasów sportowej kariery.

Nowością będzie możliwość zwiedzenia centrum stadionowego monitoringu oraz Gaming House’u – jedynego takiego pomieszczenia na stadionie piłkarskim w Polsce. To multimedialna sala, w której trenuje drużyna e-sportowa.
W trakcie zwiedzania zaplanowano konkursy sportowe.

Zbiórka uczestników: przed wejściem głównym na stadion

Godz. 20.30 – 21.30
III Wielki Test Wiedzy o Sporcie
Historia piłkarskich mistrzostw świata

Test wiedzy, który należy potraktować jako rozgrzewkę przed rozpoczynającym się w czerwcu Mundialem w Rosji, będzie tym razem poświęcony historii piłkarskich mistrzostw świata i występom reprezentacji Polski na tej imprezie. Autorami pytań są m.in. znane osoby ze środowiska piłkarskiego. Będą one dotyczyć m.in. historii, bohaterów słynnych meczów, nowinek regulaminowych, a także występów reprezentacji Polski.

Dla najlepszych uczestników testu przewidziano atrakcyjne nagrody ufundowane przez PZPN, Śląski Związek Piłki Nożnej i Stadion Śląski.

Zapisy na test: tel. 515 717 430 lub e-mail: testmundiale@tgs.tychy.pl
Ilość miejsc ograniczona.

W czasie trwania XI Tyskiej Nocy Muzealnej w Galerii można będzie także oglądać wystawę stałą „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.

Ekspozycja prezentuje związki rozwoju miasta i sportu. W atrakcyjny i czytelny sposób pokazuje, jak na tyskiej ziemi pojawiły się pierwsze organizacje kultury fizycznej i jak rozwijał się sport wśród mieszkańców Nowych Tychów.

Wystawa to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea
i pamiątki najlepszych tyskich sportowców: medalistek olimpijskich Lucyny Langer-Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwi Pyci, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych…

• XI Tyska Noc Muzealna w Tyskiej Galerii Sportu