Tyskie Sympozjum Historyczne

XII Tyskie Sympozjum Historyczne

„Między Polską a Niemcami – powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim” – konferencja popularno-naukowa

28 XI 2019, godz. 10.00-14.30

Tematem przewodnim będzie I Powstanie Śląskie w powiecie pszczyńskim, czyli w Tychach i okolicznych miejscowościach, które znajdowały się dawniej w jego granicach.

Jedna z perspektyw pokaże zryw powstańczy w odniesieniu do ówczesnych Polski i Niemiec oraz na tle fali buntów społecznych w Europie. Druga perspektywa to punktowe naświetlenie tematyki w kontekście poszczególnych miejscowości w powiecie pszczyńskim i jego mieszkańców. Sympozjum poprowadzi prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, a wśród prelegentów będą: dr hab. Grzegorz Bębnik, dr hab. Maciej Fic, dr Paweł Parys, dr Mirosław Węcki, Witold Iwaszkiewicz, Agnieszka Ociepa-Weiss i Dariusz Zalega.

program XII Tyskiego Sympozjum Historycznego „Między Polską a Niemcami – powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim”:

10.00 Otwarcie sympozjum
prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek – Wprowadzenie

10.30–12.00
dr hab. Maciej Fic „Polska a I powstanie śląskie”
dr Mirosław Węcki „Niemcy a I powstanie śląskie”
Dariusz Zalega „Czas burzy. Powstania śląskie na tle fali buntów społecznych w Europie Środkowej”
Dyskusja

12.00–12.20 Przerwa

12.20–14.30

Agnieszka Ociepa-Weiss „I powstanie śląskie w Urbanowicach, Paprocanach i Tychach – fakty i mity we wspomnieniach powstańców”
dr hab. Grzegorz Bębnik „Jeszcze Nikolai, czy już Mikołów? Miasto i jego mieszkańcy w 1919 roku”
dr Paweł Parys „Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego na uchodźstwie po I powstaniu śląskim”
Witold Iwaszkiewicz „Zbiory Muzeum Czynu Powstańczego związane z powstaniami śląskimi na terenie powiatu pszczyńskiego”
Dyskusja

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

• XII Tyskie Sympozjum Historyczne

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystaw (wstęp wolny):
wtorek: 12.00–16.00
środa: 10.00–17.00
czwartek: 10.00–19.00
piątek, sobota: 10.00–18.00
niedziela, poniedziałek: nieczynne
W 2019 roku nieczynne w dniach: 1–4 listopada.

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność tylko gotówką):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
oraz w trakcie wydarzeń odbywających się w siedzibie Muzeum
W 2019 roku brak możliwości zakupu w dniu 1 listopada.