Wydarzenie

Zapraszamy na finisaż

25 II 2017, godz. 16.00-18.00

Zapraszamy do Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) na finisaż wystawy Barbara Kubska/ Stanisław Gadomski „Sploty. Fotografie polskich strojów ludowych”. W ramach finisażu, po wystawie oprowadzi Barbara Kubska, autorka współczesnych fotografii strojów śląskich – swoistego suplementu do zdjęć Stanisława Gadomskiego.

Barbara Kubska opowie między innymi o tym, w jaki sposób jej fotografie nawiązują do warsztatu pracy Stanisława Gadomskiego, co zainspirowało ją do wyboru konkretnych kadrów i aranżowania scen z płóciennym tłem. Podzieli się ponadto spostrzeżeniami na temat pracy na planie fotograficznym, który wykorzystuje tak delikatną materię, jaką są muzealia.

Barbara Kubska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Książki pod kierunkiem dr adj. Bogny Otto-Węgrzyn i dr adj. Grzegorza Hańderka oraz Pracowni Fotografii dr adj. Piotra Muschalika. Jest asystentką w Pracowni fotografii macierzystej uczelni. Działa w Fundacji Kultura Obrazu.
Współpracuje z instytucjami kultury przy tworzeniu wydawnictw towarzyszących wystawom (m.in. BWA w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi).
Posługuje się głównie tradycyjnymi technikami fotograficznymi, tworzy też instalacje z zużytych przedmiotów. Przetwarza i reinterpretuje ślady przeszłości, tragedii i traumy jednostki. Jej inspiracje pozostają w kręgu rodzinnych historii, wspomnień i wyobrażeń, których łącznikiem jest miejsce.

Wystawa Barbara Kubska/ Stanisław Gadomski „Sploty. Fotografie polskich strojów ludowych” prezentowana jest w Dawnej Młótowni od 10 listopada 2016 roku. Powstała we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu.
Wystawa prezentuje fotografie polskich strojów ludowych wykonanych przez Stanisława Gadomskiego (1929 – 2013) na przełomie lat 70. I 80. oraz współczesnych prac Barbary Kubskiej – autorki swoistego suplementu prezentującego stroje z terenu Górnego Śląska i ziem sąsiednich. Wchodząc w dialog, zdjęcia mówią o współpracy fotografów i etnografów – jak dawniej, tak i teraz odpowiedzialnych za dokładność przedstawień strojów podczas sesji fotograficznych. Oddają niezależne spojrzenia autorów na fotografowany przedmiot oraz ich sposoby myślenia o portrecie – przecież ubiory te, nim stały się muzealiami, były czyjąś własnością. Gdyby móc fotografie Kubskiej i Gadomskiego przepleść, jak przeplata się wątki tkaniny, powstałby wielobarwny obraz – łatwo byłoby jednak odróżnić, kogo i jak poprowadziła intuicja.

Wstęp na wystawę i spotkanie jest wolny.

Fot. Michał Jędrzejowski


Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-post.php on line 169
  • Zapraszamy na finisaż