Zapraszamy na wernisaż

9 XI 2016, godz. 18.00-20.00

Barbara Kubska/ Stanisław Gadomski "Sploty. Fotografie polskich strojów ludowych" to tytuł wystawy, która 9 listopada o godz. 18.00 otwarta zostanie w siedzibie Muzeum w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9). Wystawa potrwa do 25 lutego 2017 roku. Wstęp jest wolny.

Wystawa fotografii polskich strojów ludowych wykonanych przez Stanisława Gadomskiego (1929 0 2013) na przełomie lat 70. i 80. oraz współczesnych prac Barbary Kubskiej – autorki swoistego suplementu prezentującego stroje z terenu Górnego Śląska i ziem sąsiednich. Wchodząc w dialog, zdjęcia mówią o współpracy fotografów i etnografów – jak dawniej, tak i teraz odpowiedzialnych za dokładność przedstawień strojów podczas sesji fotograficznych. Oddają niezależne spojrzenia autorów na fotografowany przedmiot oraz ich sposoby myślenia o portrecie  – przecież ubiory te, nim stały się muzealiami, były czyjąś własnością.
Gdyby móc fotografie Kubskiej i Gadomskiego przepleść, jak przeplata się wątki tkaniny, powstałby wielobarwny obraz – łatwo byłoby jednak odróżnić, kogo i jak poprowadziła intuicja.

W dniu wernisażu siedziba Muzeum przy ul. Katowickiej 9 czynna będzie w godzinach od 12.00 do 20.00.

Na zdjęciu: strój z Zakliczyna. Fot Stanisław Gadomski

• Zapraszamy na wernisaż