Zapraszamy tyszan do wspólnego tworzenia wystawy!

Dyżury fotograficzne na wystawie "Pocztówki z podróży"

28 XI 2018-11 XII 2018-13.00

Wystawa „Pocztówki z podróży. Tyszan pamiątki z wędrówki w czasie i przestrzeni na stulecie odzyskania niepodległości” została już otwarta, my jednak wciąż czekamy na Państwa opowieści!

Planując wizytę na wystawie, zajrzyjcie Państwo do swego rodzinnego archiwum, wyszukajcie fotografie, na których utrwalone zostały ważne osoby i chwile Waszego życia, i przynieście wybrane zdjęcia ze sobą.

Na wystawie można będzie zdjęcie zeskanować, wydrukować, zapisać na odwrocie związaną z nim historię i umieścić w specjalnie wyznaczonym miejscu, a oryginał bezpiecznie zabrać ze sobą do domu.

Z każdą Państwa opowieścią wystawa stanie się bogatsza, ciekawsza i pełniejsza. Będzie żyła przez cały czas jej trwania!

Wystawę można oglądać do 15 grudnia, prezentowana jest w sali ekspozycyjnej w Dawnej Młótowni przy ul. Katowickiej 9. W czasie jej trwania odbędzie się kilka dyżurów fotograficznych z Agatą Berger:

– Na foto dyżur zapraszam wszystkich tych, którzy chcą rozwijać i współtworzyć wystawę Pocztówki z podróży. Wspólnie porozmawiamy o rodzinnych archiwach – o fotografiach w kopertach, albumach, pudełkach, szufladach, o przeobrażeniu fotografii na przestrzeni lat, zmianach z monochromatycznej, do kolorowej, a także nieustannym dziś pstrykaniu. Obejrzymy wystawę, zatrzymując się na dłużej przy wybranych fotografiach. Uczestników zachęcam do przyniesienia fotografii, wprost z archiwum rodzinnego, która po zeskanowaniu, opisaniu oraz odpowiednim docięciu stanie się częścią otwartej ekspozycji – budowanej przez cały okres swojego trwania. Każdy z uczestników będzie mógł zostawić swój fotograficzno-historyczny ślad!

Foto dyżury odbędą się:

28.11.2018 r., godz. 11:00-13:00

04.12.2018 r., godz. 16:30-18:00

05.12. 2018 r., godz. 11:00-13:00

11.12.2018 r., godz. 11:00-13:00

___________________

Na wystawie „Pocztówki z podróży. Tyszan pamiątki z wędrówki w czasie i przestrzeni na stulecie odzyskania niepodległości”  pokazane zostały fotografie zebrane w ramach akcji „Pocztówki z podróży”, którą Muzeum zainicjowało w czerwcu 2018 roku, postanawiając uczcić stulecie odzyskania niepodległości stoma fotografiami opowiadającymi historię Tychów z lat 1918 – 2018.

Poprosiliśmy mieszkańców miasta, aby przeszukali domowe archiwa, znaleźli fotografie ważne dla nich z jakichś powodów i podzielili się z muzealnikami wyszukanymi pamiątkami oraz towarzyszącymi im opowieściami.

Zebrane w ramach akcji zdjęcia publikowane są na stronie internetowej Muzeum Miejskiego oraz na muzealnym fanpage’u. Publikacja rozpoczęła się 23 września, tj. sto dni przed zakończeniem 2018 roku.

Na wystawie wszystkie pozyskane fotografie zobaczycie Państwo w jednym miejscu, bez konieczności korzystania z łączy internetu.

Zgromadzony zbiór tworzy wyjątkową opowieść o życiu miasta z lat 1918 – 2018 – historyczną, społeczną, obyczajową – ukazaną poprzez pryzmat osobistych przeżyć i doświadczeń, dzięki której dowiadujemy się nie tylko, jakie wydarzenia miały miejsce, czyja działalność znacząco wpłynęła na rozwój miejscowości, ale także jakie samochody jeździły po tyskich ulicach, jak ubierali się mieszkańcy, gdzie się spotykali.

Wstęp na wystawę jest wolny.

„Pocztówki z podróży” to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa, obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fot. Jakub i Katarzyna Kabus – Studio HoM Fotografia

• Fot. Artur Pławski