Mozaika górnośląska

Zbuntowany Śląsk – z cyklu „Mozaika górnośląska”

spotkanie z Dariuszem Zalegą

19 XII 2019, godz. 18.00-20.00

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie poświęcone śląskim ochotnikom, którzy walczyli w Hiszpanii po stronie rządu Frontu Ludowego przeciwko nacjonalistycznej opozycji generała Francisco Franco.

Spotkanie z autorem książki „Śląsk zbuntowany” wydanej w październiku tego roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Prawie dwustu ochotników z Górnego Śląska brało udział w trwającej w latach 1936–1939 wojnie domowej w Hiszpanii. Stanęli przeciwko antyrepublikańskiemu przewrotowi wspieranemu przez nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy. W latach Polski Ludowej nie szczędzono im pochwał, dziś ich obraz jako „żołnierzy Stalina” ma wydźwięk negatywny, a ich historia jest przemilczana. Książka „Śląsk zbuntowany” przywraca pamięć o Górnoślązakach walczących w Hiszpanii o demokrację i prawa robotników. A w tle  zapomniane i nieznane dzieje „zbuntowanego” Śląska: bez pana i plebana…

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Dariusz Zalega – historyk, dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych i organizator wydarzeń kulturalnych. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych ze Śląskiem, przełomowymi w historii wydarzeniami z perspektywy mieszkańców tego obszaru. Jest autorem filmu „Zbuntowany Śląsk”, poświęconego historii walk społecznych na Śląsku, i fabularyzowanego dokumentu „Pięść i dynamit”, opowiadającego o wojnie domowej w Hiszpanii. Zaangażowany w projekty polsko-czeskie i promocję kultury Polaków zaolziańskich na polskim Śląsku.
prowadzi: Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

• Zbuntowany Śląsk – z cyklu „Mozaika górnośląska”

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystaw (wstęp wolny):
wtorek: 12.00–16.00
środa: 10.00–17.00
czwartek: 10.00–19.00
piątek, sobota: 10.00–18.00
niedziela, poniedziałek: nieczynne
W 2019 roku nieczynne w dniach: 1–4 listopada.

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność tylko gotówką):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
oraz w trakcie wydarzeń odbywających się w siedzibie Muzeum
W 2019 roku brak możliwości zakupu w dniu 1 listopada.