Mozaika górnośląska

Zbuntowany Śląsk – z cyklu „Mozaika górnośląska”

spotkanie z Dariuszem Zalegą

19 XII 2019, godz. 18.00-20.00

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie poświęcone śląskim ochotnikom, którzy walczyli w Hiszpanii po stronie rządu Frontu Ludowego przeciwko nacjonalistycznej opozycji generała Francisco Franco.

Spotkanie z autorem książki „Śląsk zbuntowany” wydanej w październiku tego roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Prawie dwustu ochotników z Górnego Śląska brało udział w trwającej w latach 1936–1939 wojnie domowej w Hiszpanii. Stanęli przeciwko antyrepublikańskiemu przewrotowi wspieranemu przez nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy. W latach Polski Ludowej nie szczędzono im pochwał, dziś ich obraz jako „żołnierzy Stalina” ma wydźwięk negatywny, a ich historia jest przemilczana. Książka „Śląsk zbuntowany” przywraca pamięć o Górnoślązakach walczących w Hiszpanii o demokrację i prawa robotników. A w tle  zapomniane i nieznane dzieje „zbuntowanego” Śląska: bez pana i plebana…

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Dariusz Zalega – historyk, dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych i organizator wydarzeń kulturalnych. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych ze Śląskiem, przełomowymi w historii wydarzeniami z perspektywy mieszkańców tego obszaru. Jest autorem filmu „Zbuntowany Śląsk”, poświęconego historii walk społecznych na Śląsku, i fabularyzowanego dokumentu „Pięść i dynamit”, opowiadającego o wojnie domowej w Hiszpanii. Zaangażowany w projekty polsko-czeskie i promocję kultury Polaków zaolziańskich na polskim Śląsku.

prowadzi: Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

Fotorelację z wydarzenia przygotował Artur Pławski

• Zbuntowany Śląsk – z cyklu „Mozaika górnośląska”

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl