Wydawnictwa

Ilość stron: 40
ISBN: 978-83-62193-17-2
ZAMÓW

Książka stanowi podsumowanie wystawy poświęconej rodzeństwu Krzyżowskich, którą muzeum pokazywało dwukrotnie – w 2013 i 2014 roku.
Rodzina Krzyżowskich odegrała w historii naszego miasta dużą rolę. Krzyżowscy walczyli w trzech powstaniach śląskich o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, w latach II wojny światowej angażowali się w działalność tyskiej konspiracji. Byli współorganizatorami tyskiego życia kulturalnego w okresie międzywojennym. W publikacji znaleźć można również informacje o ich aktywności społecznej oraz o życiu religijnym.

Część albumowa jest bogato ilustrowana, prócz archiwalnych fotografii znajdziemy w niej dokumenty, dyplomy, obrazy. Wiele cennych pamiątek i informacji dokumentujących działalność rodzeństwa Krzyżowskich trafiło do zbiorów muzeum dzięki Stefanii Urbanek, córce Franciszka Krzyżowskiego, która przekazała swe bogate domowe archiwum tyskiemu muzeum pod opiekę.

Publikacja wydana została przy wsparciu finansowym Mariana J. Krzyżowskiego, wnuka Stanisława Krzyżowskiego, zamieszkałego w Ann Arbor (Michigan, USA) oraz dofinansowana z części nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2013 (nagroda za wystawę „Dostał Jacek elementarz… Szkolnictwo w Tychach w XX wieku”).

Dostępność publikacji:
Stary Magistrat (pl. Wolności 1)
Dawna Młótownia (Katowicka 9)

Formularz zamówienia