Wydawnictwa

format 20 x 26 cm
oprawa miękka
ZAMÓW
Książka historyka sztuki Patryka Oczko prezentuje bogaty dorobek twórczy architekta Marka Dziekońskiego. Publikacja towarzyszy wystawie „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty”.

Marek Dziekoński urodził się 30 września 1930 roku w Warszawie. W latach 1949 – 1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1954 – 1959 był asystentem w Katedrze Projektowania Budynków Społeczno – Mieszkalnych macierzystej uczelni. W 1959 roku związał się z Miastoprojektem Nowe Tychy, gdzie pełnił funkcje: projektanta, starszego projektanta oraz kierownika pracowni. U schyłku lat siedemdziesiątych ponownie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie intensywnie kontynuował działalność zawodową. Pracował we Wrocławskim Biurze Projektowo – Badawczym Budownictwa Przemysłowego, a po przejściu na emeryturę prowadził własną pracownię architektoniczną Axis. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych (samodzielnie oraz ze współautorami).
Na jego dorobek składają się liczne zrealizowane projekty. Do najważniejszych należą: budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (współautor: Ewa Dziekońska), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, budynek banków w Tychach (współautor: Ewa Dziekońska), hala sztucznego lodowiska w Tychach, hotel Jana Pawła II we Wrocławiu (współautor: Anna Bartoszewska) i wiele innych.
Marek Dziekoński był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich – pełnił m.in. funkcje członka Zarządu Oddziałów we Wrocławiu i w Katowicach oraz wiceprezesa Oddziału w Katowicach.

Opracowanie graficzne i skład: Zofia Oslislo – Piekarska
Redakcja językowa: Małgorzata Słonka

Wydawca:
Muzeum Miejskie w Tychach

Nakład: 500 egz.
Druk: Drukarnia Archidiecezjalna, Katowice
Papier: Curious Matter Andina Grey 270 g/m2, Cyclus Print 130 g/m2
Krój pisma: Avenir Next

ISBN 978-83-62193-31-8

Patronat honorowy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Express, Architektura – murator, Śląsk, Ultramaryna, Twoje Tychy/ Tychy.pl, Nowe Info, Echo

Dostępność publikacji: