Marek Dziekoński – architekt. Tyskie realizacje w fotografii

17 VII 2018-22 II 2019

Zapraszamy do odwiedzania Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach mieszczącej się w Centrum Medycznym "Paprocany" (ul. Sikorskiego 101), gdzie oglądać można wystawę poświęconą twórczości wybitnego architekta Marka Dziekońskiego.

Marek Dziekoński związany był przede wszystkim z Tychami oraz z Wrocławiem. Podejmował prace nad obiektami o najrozmaitszej skali i przeznaczeniu – począwszy od mieszkalnych, poprzez całe spektrum usługowych, po przemysłowe. Do jego najważniejszych tyskich realizacji należą m.in.: pawilon Klubu Górniczego NOT, kompleks Zakładu Elektroniki Górniczej, budynek banków PKO, PZU, NBP i BS (współautor Ewa Dziekońska) oraz hala sztucznego lodowiska. Zaprojektowane przez architekta obiekty, dzięki wyjątkowości swych form, są niezwykle istotnymi akcentami przestrzennymi, współtworzącymi tkankę miejską. Stanowią one cenne dziedzictwo powojennego modernizmu, które niejednokrotnie wymaga już pilnej i troskliwej opieki konserwatorskiej.

• Wnętrze Klubu Budowlanych, ok. 1970 rok. Fot. Zygmunt Kubski. Ze zbiorów MMTy

• Pawilon gastronomiczy, ok. 1977 rok. Zbiory MMTy