Wystawa

Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty

25 III 2017-16 IX 2017

Na wystawie pokazane zostały, w większości po raz pierwszy, liczne projekty Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych wyłącznie na papierze.

W wielu przypadkach projekty zestawiono z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie są jedynym śladem architektonicznej koncepcji. W przypadku obiektów istniejących, ukazany obraz pierwotny, skonfrontowany został ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku pracowitego życia twórcy oraz zmiennością recepcji wartości estetycznych.

Marek Dziekoński (1930-2002) ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Działał głównie w Tychach oraz we Wrocławiu. Jego dorobek twórczy stanowią liczne zrealizowane projekty, a do najważniejszych z nich należą: budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (współautor: Ewa Dziekońska), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, budynek banków w Tychach (współautor: Ewa Dziekońska), hala sztucznego lodowiska w Tychach, hotel Jana Pawła II we Wrocławiu (współautor: Anna Bartoszewska) i wiele innych. Marek Dziekoński był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich – pełnił m.in. funkcje członka Zarządu Oddziałów we Wrocławiu i w Katowicach oraz wiceprezesa Oddziału w Katowicach.

Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa Patryka Oczko, prezentująca bogaty dorobek twórczy architekta.

W czasie trwania ekspozycji odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące. Będą to oprowadzania kuratorskie oraz spacery po Tychach, zapoznające uczestników z postacią i twórczością Marka Dziekońskiego.

Kurator wystawy: Patryk Oczko
Aranżacja: Franciszek Kłak
Infografika: Zofia Oslislo
Promocja: Joanna Kucz – Pieczka

Patronat honorowy:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice

Patronat medialny:
TVP Kultura
Radio Express
Architektura – murator
Śląsk
Ultramaryna
Twoje Tychy/ Tychy.pl
Nowe Info
Echo

 

Na zdjęciu: pawilon Klubu Górniczego w Tychach, autor projektu Marek Dziekoński, realizacja 1963-1964. Fot. Zygmunt Kubski. Zbiory MMTy

 

Miejsce

Dawna Młótownia
ul. Katowicka 9

Godziny otwarcia

Wtorek – 12.00 – 16.00
Środa – 10.00 – 17.00
Czwartek – 10.00 – 19.00
Piątek – 10.00 – 18.00
Sobota – 10.00 – 18.00
Niedziela, Poniedziałek – nieczynne

Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-post.php on line 169
  • Marek Dziekoński. Koncepcja - kreacja - konteksty