Wystawa

Pocztówki z podróży

Tyszan pamiątki z wędrówki w czasie i przestrzeni na stulecie odzyskania niepodległości

20 XI 2018-15 XII 2018-18.00

Wystawa jest zwieńczeniem akcji „Pocztówki z podróży”, którą Muzeum zainicjowało w czerwcu 2018 roku, postanawiając uczcić stulecie odzyskania niepodległości stoma fotografiami opowiadającymi historię Tychów z lat 1918 – 2018.

Prezentowana będzie w Dawnej Młótowni przy ul. Katowickiej 9. Będzie to ostatnia wystawa Muzeum realizowana w tym miejscu. Potrwa do 15 grudnia 2018 roku.

Poprosiliśmy mieszkańców miasta, aby przeszukali domowe archiwa, znaleźli fotografie ważne dla nich z jakichś powodów i podzielili się z muzealnikami wyszukanymi pamiątkami oraz towarzyszącymi im opowieściami.

Zebrane w ramach akcji zdjęcia publikowane są na stronie internetowej Muzeum Miejskiego oraz na muzealnym fanpage’u. Publikacja rozpoczęła się 23 września, tj. sto dni przed zakończeniem 2018 roku.

Na wystawie wszystkie pozyskane fotografie zobaczymy w jednym miejscu, bez konieczności korzystania z łączy internetu.

Zgromadzony zbiór tworzy wyjątkową opowieść o życiu miasta z lat 1918 – 2018 – historyczną, społeczną, obyczajową – ukazaną poprzez pryzmat osobistych przeżyć i doświadczeń, dzięki której dowiadujemy się nie tylko, jakie wydarzenia miały miejsce, czyja działalność znacząco wpłynęła na rozwój miejscowości, ale także jakie samochody jeździły po tyskich ulicach, jak ubierali się mieszkańcy, gdzie się spotykali.

„Pocztówki z podróży” to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa, obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wernisaż: 17 listopada 2018, godz. 18.00
Czas trwania: 20 listopada – 15 grudnia 2018