Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie.

wystawa stała

30 VII 2019-31 XII 3000

Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, została utworzona w marcu 2015 roku. Jej celem jest popularyzacja, w atrakcyjnej formie, sportu w Tychach i jego najwybitniejszych przedstawicieli. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w regionie i jedno z nielicznych w kraju. W TGS, usytuowanej na zbudowanym w 2015 roku nowoczesnym Stadionie Miejskim, znajduje się multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia.Wydarzenia.Mistrzowie”. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 30 lipca 2016 roku.

Wystawa „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” to bogata w treści i atrakcyjna w formie prezentacja historii i rozwoju sportu oraz kultury fizycznej w Tychach. W nowatorski i przystępny sposób opowiedziana została prawie stuletnia historia sportu w mieście.

Koncepcja sportowej wystawy historycznej wyszła naprzeciw oczekiwaniom miasta Tychy, które od lat wspiera sport i szeroko rozumianą kulturę fizyczną.  Miasto może się pochwalić wieloma sukcesami i wybitnymi zawodnikami, reprezentującymi najróżniejsze dyscypliny sportu. W Tychach został w 2015 roku zbudowany Stadion Miejski, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który sprzyjał powstaniu na nim muzealnej inwestycji.

Wystawa stanowi integralną część Tyskiej Galerii Sportu, nowego oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach. To pierwsza tego rodzaju placówka na Górnym Śląsku i jedna z nielicznych w kraju.

Scenariusz wystawy zakładał jej podział na kilkanaście części, które poświęcone są m.in. konkretnym okresom z życia miasta: czasom międzywojennym, powstawaniu nowego miasta w warunkach realnego socjalizmu, okresowi „dynamicznego” rozwoju miasta w latach 70. XX wieku, a także czasom współczesnym. Osobną kategorię ekspozycji stanowi historia dyscyplin sportu w Tychach, przede wszystkim tych najpopularniejszych, czyli piłki nożnej i hokeja na lodzie.

Wystawa z wielką starannością odtwarza m.in. początki amatorskiego sportu w Tychach i systematyczne podnoszenie jego rangi w mieście. Akcenty położone zostały m.in. na związki pomiędzy demografią, a postępem sportu i jego infrastruktury.

Przy tworzeniu wystawy wykorzystane zostały różnorodne środki muzealnego przekazu: eksponaty, fotografie, dokumenty, multimedia (audio-wideo), infokioski, komiksy, wizualizacje.

Eksponaty na wystawę  – trofea, pamiątki, sprzęt sportowy – zostały przekazane przez byłych i obecnych sportowców oraz trenerów, związanych z Tychami. Wśród darczyńców są tak powszechnie znane postacie sportu, jak piłkarze Jerzy Dudek i Arkadiusz Milik, hokeiści Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth i Krzysztof Oliwa, kolarz Zygmunt Hanusik, lekkoatleta i obecny minister sportu i turystyki Witold Bańka, kajakarka Karolina Naja.

Część fotograficzna wystawy pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach oraz prywatnych kolekcji sportowców i mieszkańców miasta.

Autorami scenariusza i kształtu merytorycznego wystawy są Piotr Zawadzki, dziennikarz sportowy i kierownik Tyskiej Galerii Sportu i Michał Wysocki, konsultant ds. faz koncepcyjnych i projektowych modernizowanych oraz nowopowstających muzeów, dydaktyk akademicki, autor programów edukacyjnych. Autorzy scenariusza korzystali z merytorycznej konsultacji sportowców i dziennikarzy. Konsultantem historycznym wystawy był dr Antoni Steuer, ceniony historyk sportu z Muzeum Historii Katowic.

Za projekt wystawy od strony wizualnej odpowiadali:  scenograf, absolwentka ASP w Warszawie Agata Adamus (scenografia i aranżacja), grafik, absolwent ASP w Katowicach Marcin Kasperek (oprawa graficzna) i scenograf, absolwent ASP w Warszawie Dariusz Kunowski (wstępne założenia plastyczno-wizualne wystawy).

Wykonawcą aranżacji wystawy była firma SLX sp. z o.o., Komorniki.

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

www.tgs.tychy.pl

GODZINY OTWARCIA
wtorek - piątek: 10.00 - 16.00
dni meczowe: w trakcie trwania meczu