Wystawa

Stanisław Gadomski. Fotografia

Karpackie ścieżki, ulice Paryża, Śląsk

2 X 2017-12 VII 2018

Ekspozycja w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach w Centrum Medycznym Paprocany (ul. Sikorskiego 101) to obszerne fragmenty wystawy prezentowanej w Dawnej Młótowni od grudnia 2012 roku do marca 2013 roku.

Stanisław Gadomski (1929 – 2013) był artystą plastykiem, grafikiem i rysownikiem, który zasłynął przede wszystkim jako fotograf. Wystawa w Muzeum stanowiła podsumowanie 60. lat pracy Artysty.

Przez kilka dziesięcioleci współpracował ze śląskimi czasopismami. Wykonał między innymi setki zdjęć dla „Panoramy” – fotografie pięknych dziewcząt na okładki, ale także serie dokumentalne drukowane na ostatniej stronie tego pisma: polskie stroje ludowe, wizerunki polskich herbowych orłów z różnych obiektów zabytkowych itp.
Z wielkim upodobaniem i po mistrzowsku fotografował kapliczki i figury przydrożne, zwłaszcza w miejscowościach karpackich i podkarpackich oraz na Śląsku. Wydał dwa albumy ze zdjęciami kapliczek, ostatni, wydany w 2010 roku, z tekstem ks. Józefa Tischnera, który pisał o fenomenie zdjęć Gadomskiego, wydobywających urodę górskiego pejzażu i piękno ludowych rzeźb w kapliczkach.
Cenionym dziełem Stanisława Gadomskiego jest album „Strój ludowy w Polsce”.
Ale poza wspomnianą już dokumentacją związana z folklorem polskim – zachwycają także dawniejsze zdjęcia Gadomskiego: fotograficzny reportaż z wyjazdu do Paryża w 1964 roku, zdjęcia z ulic Amsterdamu, Lwowa czy Moskwy.

Stanisław Gadomski w latach 50. XX wieku dokumentował rysunkami budowę Nowych Tychów. Przekazał duży zbiór swoich prac Muzeum Miejskiemu  w Tychach. Z tego zbioru pochodziły zdjęcia wykorzystane na wystawie.Znalazły się na niej także fotografie wypożyczone ze zbiorów Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej (ukazujące kapliczki z terenu Karpat i Podkarpacia).
Warto wspomnieć, że fotografie polskich strojów ludowych, wykonane przez Stanisława Gadomskiego opublikowane zostały w 1999 roku w Japonii, w albumie autorstwa Kazuko Adachi.

Wystawę prezentowaną w Muzeum Miejskim w Tychach przygotowała dr Maria Lipok – Bierwiaczonek.

 

Fot. Stanisław Gadomski. Ze zbiorów MMTy

 

  • 4. Paryż

  • IMG_0002

  • 2. Paryż

  • 4. Paryż

  • IMG_0002

  • 2. Paryż

  • IMG_0007

  • IMG_0001

  • IMG_0006