TYCHY. Elementy koncepcji Kazimierza Wejcherta

9 IX 2016-31 XII 2016

Zapraszamy do oglądania kolejnej wystawy prezentowanej w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach w Centrum Medycznym „Paprocany” (ul. Sikorskiego 101). Galeria otwarta została 11 grudnia 2013 roku. Muzeum zyskało dzięki temu nowe miejsce, w którym może prezentować mieszkańcom miasta zdjęcia ze swoich zbiorów, stanowiące kanwę prezentowanych wcześniej wystaw. Pierwszą wystawą pokazywaną w CM „Paprocany” były zdjęcia z budowy miasta stanowiące fragmenty wystawy „Powstaje miasto. Tychy w fotografii Andrzeja Czyżewskiego”.

Wystawa „TYCHY. Elementy koncepcji Kazimierza Wejcherta” stanowi fragmenty ekspozycji „Profesor Kazimierz Wejchert. W stulecie urodzin” prezentowanej w Muzeum w 2012 roku. Przygotowała ją dr Maria Lipok-Bierwiaczonek.

Wystawa wpisywała się w przypadające w 2012 roku obchody setnej rocznicy urodzin Kazimierza Wejcherta (1912 – 1993), przypominając sylwetkę architekta, urbanisty, profesora Politechniki Warszawskiej, generalnego projektanta miasta Nowe Tychy, który od 1951 roku, wraz z żoną prof. Hanną Adamczewską-Wejchert tworzył plan budowy Nowych Tychów. Za opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego miasta Nowe Tychy oraz autorski wkład w ich realizację Kazimierz i Hanna Wejchertowie otrzymali w 1963 roku Nagrodę Państwową I stopnia.
Na prezentowanej w Muzeum Miejskim w Tychach wystawie pokazano dokumenty, fotografie, rysunki, projekty związane z działalnością Kazimierza Wejcherta w Miastoprojekcie Tychy.

Ukazana została także mniej znana sfera życia Profesora – człowieka, który miał rozliczne pasje – podróżował, pływał kajakiem, wędkował, w czasach młodości był mistrzem Polski w siatkówce (zawodnik AZS Warszawa), malował akwarele, pisał wiersze, w ogrodzie domu przy ulicy Norwida w Tychach hodował ulubione irysy.

Wystawa „Profesor Kazimierz Wejchert. W stulecie urodzin” otrzymała nagrodę w Konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2012.

Przychodnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 20.00, w soboty – od 8.00 do 12.00.

Na zdjęciu u góry: Tychy, 1965 rok. Fot. Andrzej Czyżewski

• img_4880