Wystawa

Tyskie motywy. Fotografie z lat 50., 60., 70./80. XX wieku

8 III 2019-30 IX 2019

Wystawę można oglądać w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach w Centrum Medycznym Paprocany przy ul. Sikorskiego 101 do końca września 2019 roku.

Wystawa to wybór zdjęć z okresu powstawania miasta, a ściślej: północnej jego części. Fotografie dokumentują wzrost i rozwój kolejnych osiedli, których lokatorami byli najczęściej ludzie spoza Tychów. Osiedla nazywano literami alfabetu, które kojarzono z inicjałem imion żeńskich (A jak Anna, B jak Barbara, C jak Celina itd.). Nazwy ulic natomiast zaczynały się od litery oznaczającej osiedle (np. ulica Batorego czy Biblioteczna na osiedlu B).

Oglądając wystawę możemy z sentymentem powspominać, przyjrzeć się urodzie nowo powstałych obiektów, nie skażonych jeszcze modernizacjami, panującej wówczas modzie, markom samochodów nielicznie obecnych jeszcze wtedy na ulicach, wystrojom witryn sklepowych i kawiarń.

Autorami pokazanych na wystawie zdjęć są Zygmunt Kubski, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Zygmunt Wieczorek, Roman Stróżyczak, Teresa Szot. Fotografie pochodzą z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach.