zawieszona Tyskie motywy II. Fotografie z lat 50., 60., 70./80. XX wieku

wystawa czasowa

3 X 2019-31 III 2020

W związku z sytuacją związaną z wirusem SARS-CoV-2, decyzją Prezesa Rady Ministrów oraz komunikatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o ograniczeniu działalności wszystkich instytucji kultury od czwartku, 12 marca 2020 roku, do odwołania, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Tychy, wystawa nie jest dostępna dla zwiedzających. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. O ewentualnym odwieszeniu będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Tymczasem po inspirujące kadry z budowy miasta w latach 50.–80. XX wieku zapraszamy do wirtualnej mapy-archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie”: www.abc.tychy.pl. Tam znajdziecie dziewięćset zdjęć ośmiu fotografów i prześledzicie blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury!

Wystawa to wybór czarno-białych zdjęć z głównie lat 70. i 80. XX wieku. Był to czas rozbudowy południowej części miasta. Wtedy na polach cielmickich, paprocańskich, starotyskich i żwakowskich budowano osiedla H, K, L, M, N, O, P, R, T, U, W i Z, konsekwentnie oznaczając osiedla kolejnymi literami alfabetu. Jednak, w porównaniu z północną częścią miasta, zmienił się charakter zabudowy i układ przestrzenny. Obok zachowanej zabudowy przy ulicy Paprocańskiej, na fotografiach można zobaczyć jak kształtowała się przestrzeń miasta, czy jak przebiegał montaż budynków mieszkalnych z elementów prefabrykowanych w systemie W-70. Można przyjrzeć się szerokim ulicom ułatwiającym przejazd autobusów i trolejbusów, markom samochodów na parkingach, przechodniom na ulicach, zabawom dzieci na podwórkach oraz wypoczynkowi mieszkańców nad Jeziorem Paprocańskim. Obrazy te przypominają i przybliżają realia życia w powstających „blokowiskach” lat 70. i 80. XX w.

autorzy fotografii: Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Tadeusz Dyduch, Stanisław Kasperowicz, Ireneusz Kaźmierczak, Zygmunt Kubski, Krzysztof Pilecki, Teresa Szot, Kazimierz Wejchert, Zygmunt Wieczorek

czas trwania: 3 października 2019–31 marca 2020
miejsce: Galeria Muzeum Miejskiego w Tychach, Centrum Medyczne „Paprocany”, ul. gen. Wł. Sikorskiego 101
godziny otwarcia: poniedziałek–piątek: 7.30–20.00