Zbiory
Dział Historii Miasta

Szklany kufel

lata 70./80. XX wieku

MMTy/HM/2316
szkło, grawerstwo
wymiary: wys.: 20,5 cm, średnica.: 10 cm
Dar

Szklany kufel o pojemności 650 ml, gładkiej fakturze, z wygrawerowanym wizerunkiem czerwono-czarnej tarczy herbowej i napisem „RESTAURACJA TYSKA Społem”.

Restauracja „Tyska” otwarta została w drugiej połowie lat 50. XX wieku na parterze bloku mieszkalnego na osiedlu B przy ówczesnej ulicy Bieruta (obecnie ul. Batorego). W latach sześćdziesiątych była lokalem kategorii II, czynnym w godzinach od 10.00 do 22.00.
W tygodniku „Echo” z dnia 31 stycznia 1958 roku pisano „Karnawał, więc wiadomo, że zgodnie ze starym zwyczajem ludzie się bawią. W Tychach, amatorzy tańców udają się przede wszystkim do Restauracji Tyskiej, gdzie, jak wiadomo, wieczorem przygrywa orkiestra, a refrenista śpiewa »przebojowe« piosenki […].”

We wspomnieniach tyszan zachowały się sobotnie dancingi w „Tyskiej”, które trwały do późnych godzin nocnych. Dużą popularnością cieszyły się koncerty życzeń, w których orkiestra grała utwory wybrane przez gości restauracji. W konkursie zorganizowanym wśród tyskich konsumentów w 1969 roku „Tyska” zajęła pierwsze miejsce w kategorii na najlepszą jakość produkcji.
Z upływem lat renoma „Tyskiej” zepsuła się. W Tychach wraz z rozbudową miasta otwierane były nowe lokale gastronomiczne, wśród których najwyżej oceniane były restauracje i kawiarnie „Mimoza”, „Józefinka” i „Słoneczna”. Po dawnej „Tyskiej” pozostały wspomnienia, zdjęcia, a także opisywany wyżej kufel, który został przekazany do zbiorów muzealnych przez jednego z mieszkańców Tychów po zwiedzeniu wystawy „Lokal kategorii pierwszej… Tyskie restauracje i kawiarnie w latach 50., 60. i 70. XX wieku”, która była prezentowana od początku lipca do końca października 2018 roku.

Agnieszka Ociepa-Weiss