Zbiory
Dział Historii Miasta

Album imieninowy wykonany przez pracowników Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego w Tychach dla dyrektora Witalisa Barańskiego

1965 r.

MMTy/HM/106
Karton, papier, kalka, fotografia, rękopis
Wymiary: wys. 14,8 cm, szer. 21,1 cm
Dar

Album z wizerunkami dyrektora Witalisa Barańskiego i pracowników Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego oraz satyrycznymi tekstami przy każdej z postaci. Tematem przewodnim albumu jest sprawozdanie za pracę w miesiącu czerwcu 1965 roku złożone dyrektorowi przez pracowników przedsiębiorstwa.

Na pierwszej stronie wizerunek solenizanta Witalisa Barańskiego oraz słowa adresowane do podwładnych dyrektora („Bratki”), wzywające „na olimpijski Pe Be eMu wzgórek” (Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego), aby złożyć sprawozdanie z wykonania planu. Na kolejnych stronach wizerunki pracowników WPBM oraz ich wypowiedzi na temat wykonanego planu.
Wszystkie wizerunki postaci i ich wypowiedzi utrzymane w humorystycznym tonie.

W 1954 roku w rozbudowujących się Tychach powołano Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego Nowe Tychy, które było głównym wykonawcą budownictwa mieszkaniowego na terenie miasta. W 1958 roku nazwę zmieniono na Tyskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego. Jego działalność obejmowała wówczas poza Tychami również inne miejscowości na terenie ówczesnego województwa katowickiego. W 1963 roku w nazwie przedsiębiorstwa „Tyskie” zamieniono na „Wojewódzkie”. Od 1974 roku nazwa brzmiała Kombinat Budownictwa Ogólnego „GOP POŁUDNIE”. W ostatnich latach działalności nazwę zmieniono na Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego. Zakończyło one swą pracę w 1993 roku.

W Tychach praca WPBM opierała się na stałej współpracy z głównym projektodawcą miasta Miastoprojektem Nowe Tychy oraz inwestorem Dyrekcją Budowy Osiedli Robotniczych. Wśród obiektów wybudowanych przez WPBM (również gdy przedsiębiorstwo działał pod inną nazwą) są m.in. Szpital Miejski w Tychach (1957), kino „Andromeda” (1961; obecnie po przebudowie Pasaż Kultury Andromeda), Teatr Mały (1964), Dom Organizacji Społecznych (1965; obecnie Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego), siedziba Miejskiej Rady Narodowej (1970; obecnie Urząd Miasta w Tychach) oraz Hotel Tychy (1986). Tyskie przedsiębiorstwo wybudowało także zespół obiektów Akademii Medycznej w Katowicach-Ligocie i Pałac Ślubów w Katowicach (obiekt został w 2011 roku rozebrany).

Agnieszka Ociepa-Weiss