Zbiory
Dział Fotografii

Barbórka

Stanisław Gadomski

1969 r.

Fotografia czarno-biała,
Wymiary: 20 x 21,5 cm
Zbiory Działu Fotografii – MMTy/F/872
Dar

Fotografia artystyczna „Barbórka”, została przygotowana przez autora z okazji Dnia Górnika, obchodzonego w Polsce 4 grudnia w dniu świętej Barbary z Nikomedii, patronki górników. Tego dnia odbywały się i odbywają do dzisiaj, uroczyste msze w kościołach i w kopalniach, okolicznościowe biesiady, akademie oraz spotkania towarzyskie.
Prezentowana fotografia wykonana została metodą fotomontażu w tradycyjnej ciemni fotograficznej. Technika fotomontażu stosowana była w I połowie XX wieku, jako nowoczesny, wyrazisty środek przekazu, dzięki możliwościom umieszczania w kompozycji obrazu, tekstów i haseł. Wykorzystywana, między innymi do walki z nazizmem i stalinizmem. W latach późniejszych, po II wojnie światowej, fotomontaż służył artystom, fotografikom do tworzenia surrealistycznych obrazów.

Stanisław Gadomski (1929-2013) artysta plastyk, fotografik. W latach 1960-70 fotoreporter Trybuny Robotniczej. Rejestrował wydarzenia polityczne i społeczne na Śląsku. Współpracował z czasopismem Panorama, dokumentując strój ludowy w Polsce. Fotografował kapliczki i figury przydrożne w różnych zakątkach Karpat i na Śląsku, wydał dwa albumy o tej tematyce oraz album „Strój ludowy w Polsce”. W latach 60. XX w. podróżował po Europie, fotografował pejzaże, scenki sytuacyjne, architekturę, ulice Paryża oraz wybranych miast Holandii, Włoch, Chorwacji, Bułgarii, Węgier. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami. Wiele z tych fotografii przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Barbara Kopia