Lato z Muzeum

23 VI 2018-31 VIII 2018

Co będzie się działo w Muzeum w lipcu i w sierpniu? Zwiedzimy Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu, powrócimy do czasów, kiedy podwórkowe gry i zabawy znało każde dziecko, skompletujemy własną drużynę „Gwiazd Mundialu”, zbudujemy miasto i wykonamy neony według własnego pomysłu. Nie zabraknie także ciekawych propozycji wystawienniczych! Każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, znajdzie u nas coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy!

Proponujemy

14 lipca 2018, 25 sierpnia 2018, godz. 11.00

Zwiedzanie Stadionu Miejskiego i Tyskiej Galerii Sportu

Dla wszystkich
Wstęp wolny. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc

Zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji stałej Tyskiej Galerii Sportu z jej niezwykłymi trofeami oraz najciekawsze, zwykle niedostępne dla kibiców, miejsca na Stadionie Miejskim, m.in. piłkarskie i sędziowskie szatnie, ławki rezerwowych, sala konferencji prasowych, strefa VIP i loże honorowe.
Będziemy mieli również okazję obejrzenia Gaming House’u – jedynego na stadionie piłkarskim w Polsce. To multimedialna sala, w której trenuje drużyna e-sportowa.
Prowadzenie: Piotr Zawadzki
Zbiórka: przed wejściem głównym na stadion.

16, 18, 19, 23, 24, 25 lipca 2018
Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Podwórkowe zabawy na pogodę i niepogodę
Dla dzieci od 6 lat

Wstęp wolny
Rezerwacja: Anna Kura, Dział Edukacji i Promocji – tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Poprzez wspólną naukę i zabawę powrócimy do czasów dzieciństwa swoich rodziców i dziadków, kiedy podwórkowe gry i zabawy znało każde dziecko. Poznamy także dawne rymowanki i zabawy.
Zajęcia odbędą się w muzealnym ogrodzie, w razie niepogody – w budynku Muzeum.

17 lipca 2018, godz. 11.00
21 sierpnia 2018, godz. 11.00
Stary Magistrat
, pl. Wolności 1

Neonowy zawrót głowy. O tyskich neonach

Wstęp wolny

Dowiemy się skąd wzięły się neony, czym są, a także dlaczego stały się tak popularne w PRLu – głównie jako reklamy. Zobaczymy fotografie najbardziej znanych neonów – pochodzących z Tychów, a także z innych polskich miast. Stworzymy – przy użyciu kolorowych żyłek filofun, uformowanych
w różne wzory, kształty i napisy – mini neon według własnego pomysłu.

Czas trwania: około 60 minut

18 lipca 2018, godz. 11.00

TGS dla juniorów. Gwiazdy Mundialu

Wstęp wolny. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc

Tematem spotkania będą zakończone kilka dni wcześniej piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji. Jeszcze raz wrócimy do najważniejszych wydarzeń mistrzostw: gwiazd i meczów, dramatów
i niespodzianek oraz występów reprezentacji Polski. Wspólnie wybierzemy swoją drużynę „Gwiazd Mundialu”. W trakcie spotkania odbędą się konkursy z nagrodami.

Prowadzenie: Dorota Kordys, Piotr Zawadzki

26 lipca 2018, godz. 11.00
Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Powstaje miasto!
Dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat

Wstęp wolny
Rezerwacja: Anna Kura, Dział Edukacji i Promocji – tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Obejrzymy wystawę „Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta”, dowiemy się więcej na temat autorów zdjęć oraz samych miast – „bohaterów” fotografii, poznamy także, jakie idee przyświecały projektantom i urbanistom przy rozbudowie Tychów. Nasz gość specjalny – Aleksander Krajewski – opowie o tym, jakie cele stawiać sobie powinien urbanista oraz czym charakteryzować się powinno modelowe miasto. Po części teoretycznej wcielimy się w rolę projektantów i pod okiem gościa stworzymy własne makiety wymarzonych miast.

Aleksander Krajewski – architekt, współzałożyciel i członek Rady Programowej Fundacji Napraw Sobie Miasto, członek Zarządu katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Właściciel Pracowni Projektowej BLOMM, autor bloga o tej samej nazwie. Od wielu lat zaangażowany w działania na rzecz poprawy jakości życia w miastach związane z rewitalizacją, partycypacją i zrównoważonym transportem.

Prowadzenie: Aleksander Krajewski, Anna Kura
Czas trwania: około 2 h

9 sierpnia 2018 r. godz.17.00
22 sierpnia 2018 r. godz. 11.00
Stary Magistrat
, pl. Wolności 1

Filiżanka, talerz, miska – ceramika PRL-u
Dla rodzin z dziećmi

Koszt: 10 zł od osoby (płatne przed zajęciami)

Podczas warsztatów dowiemy się jak ozdabiano wyroby ceramiczne w PRL-u, poznamy najpopularniejsze, najbardziej charakterystyczne wzory oraz kolorystykę – znajdującą się na ceramice takiej jak: Chodzież, Ćmielów, Bogucice, Włocławek; dowiemy się także czym jest ceramika użytkowa
i w jaki sposób była wykorzystywana.  Własnoręcznie ozdobimy naczynie – kubek, talerz, etc. – kopiując dawne wzory z przygotowanych wcześniej szablonów lub tworząc swoje własne wzory – niepowtarzalne i unikatowe!
Czas trwania: około 90 minut

23 sierpnia 2018, godz. 11.00
ul. Edukacji 7

TGS dla juniorów. Zostań szefem piłkarskiej drużyny

Wstęp wolny. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc

Wcielając się w rolę kierownika drużyny piłkarskiej, dowiemy się, jakie są jego obowiązki i na czym polegają przygotowania do ligowego meczu na wielkim stadionie. Będzie również okazja do poznania sprzętu zawodowego klubu oraz zwiedzenia stadionu „od kuchni”.
Gościem spotkania będzie kierownik piłkarskiej drużyny GKS-u Tychy Grzegorz Kiecok.

Prowadzenie:
Dorota Kordys, Piotr Zawadzki