Wydarzenie

O fenomenie futbolu

spotkanie z prof. Krzysztofem Łęckim

18 V 2022, godz. 18.00-20.00

Kolejne spotkanie w Tyskiej Galerii Sportu to rozmowa z socjologiem, autorem książki „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft”.

„Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego.“ – słynny cytat menedżera Billy Shankly’ego w przewrotny, ale i najbardziej dosadny sposób oddaje fenomen współczesnego futbolu. Socjolog dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki w swoim najnowszym studium „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft” (wyd. Uniwersytet Śląski) stara się pokazać wielowymiarowy obraz przemian społecznych i kulturowych, charakteryzujących współczesny futbol. Autor jest entuzjastą i kibicem piłki nożnej. Nie dziwi więc, odczuwalny w publikacji, ton nostalgii za czasami, w których kibice byli wierni jednym barwom, a drużyny tworzyli w zdecydowanej większości chłopcy z lokalnych społeczności.

Spotkanie z profesorem będzie okazją, aby podyskutować też o takich pojęciach, jak lojalność klubowa, globalizacja, wspólnota, reprezentacja narodowa czy sportowe emocje. Tym bardziej, że jak ulał pasują one do zjawisk, zachodzących również w tyskiej piłce nożnej.

 

dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki specjalizuje się w  socjologii kultury i komunikacji społecznej; autor m.in. takich książek jak: „Perspektywy socjologii kultury artystycznej“ (z A. Lipskim, 1992), „Św. Gombrowicz“ (1997), „Widma wolności“ (2009), „Inny zapis. <<Sekretny dziennik>> pisarza jako przedmiot badań socjologicznych. Na przykładzie <<Dzienników>> Stefana Kisielewskiego“ (2012), „pre-teksty i kon-teksty. Krótkie szkice z <<socjologii obyczajów i komunikacji społecznej>>“ (2016), „Według Tukidydesa. Rozważania socjologa literatury nad <<Wojną peloponeską>>, „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft” (2021).

 

miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
gość: dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki
prowadzi: Piotr Zawadzki
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

 

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w wydarzeniu, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • O fenomenie futbolu

Miejsce

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
oraz w trakcie trwania meczów na stadionie
niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność gotówką i kartą)

W 2022 roku nieczynna w dniach: 1–3 stycznia, 6–10 stycznia i 6 maja.