Projekt „Lacus”

Żywioł oswojony. Motyw jeziora w sztuce Zachodu

wykład dr. Jerzego Gorzelika, historyka sztuki

25 IX 2021, godz. 17.00-19.00

Kolejna odsłona projektu „Lacus” – autorskiej propozycji edukacyjnej Pauliny Niemczyk, skupionej wokół Jeziora Paprocańskiego.

Tym razem czeka nas spotkanie z charyzmatycznym dr. Jerzym Gorzelikiem, który opowie o motywie jeziora w sztuce Zachodu, zapewniając niezwykłą wędrówkę poprzez wieki oraz kierunki i style w malarstwie.

Przez wieki swego rozwoju sztuka Zachodu czerpała swoje motywy z otaczającego świata i literackich źródeł. Popularność motywu jeziora oraz nadawane mu znaczenia warunkowane były więc zarówno stosunkiem do natury, jak i występowaniem w kluczowych dla kultury tekstach. W stanowiącej przez stulecia oś literackiego kanonu Biblii, jezioro pojawia się jako sceneria wydarzeń, które skupiały na sobie uwagę artystów tej miary co Rafael czy Rembrandt. W XV wieku rosnące zainteresowanie obserwacją natury znalazło świadectwo w wykorzystaniu przez Konrada Witza przedstawienia „Cudownego połowu ryb” jako okazji do ukazania Jeziora Genewskiego. Przełom XVIII i XIX wieku i popularność estetycznej kategorii malowniczości przyniosły fascynację wewnętrznymi akwenami jak angielski Lake District, pojawiający się m.in. w obrazach Turnera, czy północnoamerykańskie Wielkie Jeziora.

„Lacus” to autorska propozycja edukacyjna Pauliny Niemczyk, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która w swojej twórczości artystycznej czerpie inspirację z natury, architektury i podróży. Ten interdyscyplinarny projekt badawczo–edukacyjny skierowany jest do dzieci i młodzieży z Tychów. Jego celem jest poszerzenie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat ekosystemu Jeziora Paprocańskiego, także w kontekście historii tego miejsca oraz perspektyw turystyki i rekreacji. Poznanie specyfiki tego unikalnego obszaru umożliwią działania kreatywne z pogranicza nauki i sztuki, przybliżające zagadnienia z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii, jak warsztaty, wycieczki, gry terenowe, prelekcje czy pokazy filmów. Czas realizacji działań planowany jest do grudnia 2021 roku.

prowadzi: dr Jerzy Gorzelik – ur. 1971, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich badaniach skupia się na analizowaniu zjawisk artystycznych w kontekście konfesyjnym i narodowym, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Górnego Śląska w XVI–XX w. Podejmuje problemy wykorzystania medium sztuki i dziedzictwa kulturowego w dyskursywnym kreowaniu wspólnot wyobrażonych oraz relacji między sztuką a pamięcią zbiorową.

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy (liczba uczestników ograniczona): Paulina Niemczyk, tel. 606 711 588, e–mail: p.niemczyk@muzeum.tychy.pl

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w wydarzeniu, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Grzegorz Krzysztofik

• 01muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 02muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 03muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 04muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 05muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 06muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 07muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 08muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 10muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 11muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 13muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 14muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 16muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 17muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

• 18muzeum_miejskie_tychy_projekt_lacus_zywiol_oswojony_motyw_jeziora_w_sztuce_zachodu_25.09.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl