oprowadzanie po wystawie

„Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…”

oprowadzanie po wystawie z Agatą Berger–Połomską

13 IX 2020, godz. 16.00-18.00

Zapraszamy w niedzielną podróż do świata ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia. Naszą przewodniczką będzie Agata Berger–Połomska, która opowie o prezentowanym na wystawie niezwykłym zwierzęcym repertuarze, który stanowią ilustracje, a także „ilustracje przestrzenne” — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz.

Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – współpracował m.in. z „Naszą Księgarnią”, „Czytelnikiem”, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.

Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec.
W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.

Wystawa skierowana jest do najmłodszych oraz do rodzin, aby wspólnie eksplorować i doświadczać. To też propozycja dla dorosłych, których zapraszamy w sentymentalną podróż do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała.

Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia.

więcej o warsztatach „Opowiem Ci bajkę…” towarzyszących wystawie czasowej „<<Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…>> W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”

więcej o warsztatach „Dziecięcy taszyzm” towarzyszących wystawie czasowej „<<Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…>> W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”

więcej o warsztatach „Pejzaż morskich głębin” towarzyszących wystawie czasowej „<<Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…>> W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”

więcej o wystawie czasowej „<<Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…>> W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy:
Agata Berger–Połomska, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

• „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli...”

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl