Konkurs

Silesia Incognita 2021

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie

12 II 2021-12 VI 2021-11.00

Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Baby, chopy a bajtle, kere przajōm naszymu hajmatowi!

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje piątą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prezentacji poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska czekamy do 12 marca 2021 roku.

 

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prezentacji poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorów 30 najwyżej ocenionych prezentacji – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 12 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.

Już drugi raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli! Na pozostałych finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

Dziękujemy drużynom i nauczycielom–opiekunom za wszystkie prace. W V edycji na konkurs wpłynęło 91 zgłoszeń drużyn z 59 szkół z 30 miejscowości: 182 uczniów przygotowanych przez 62 nauczycieli, z czego 25 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! Uczniowie i nauczyciele zgłosili się z: Bytomia (6 drużyn z 4 szkół), Chełma Śląskiego (1 drużyna z 1 szkoły), Czerwionki–Leszczyn (2 drużyny z 1 szkoły), Dąbrowy Górniczej (2 drużyny z 1 szkoły), Gliwic (5 drużyn z 3 szkół), Gogołowej (2 drużyny z 1 szkoły), Jastrzębia–Zdroju (2 drużyny z 1 szkoły), Katowic (18 drużyn z 12 szkół), Kuźni Raciborskiej (1 drużyna z 1 szkoły), Lysek (2 drużyny z 1 szkoły), Łazisk Górnych (2 drużyny z 2 szkół), Marklowic (2 drużyny z 1 szkoły), Mysłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Ornontowic (1 drużyna z 1 szkoły), Orzesza (3 drużyny z 2 szkół), Palowic (1 drużyna z 1 szkoły), Piekar Śląskich (1 drużyna z 1 szkoły), Przegędzy (2 drużyny z 1 szkoły), Pszowa (2 drużyny z 1 szkoły), Rudy Śląskiej (4 drużyny z 3 szkół), Rudzicy (1 drużyna z 1 szkoły), Rudzińca (2 drużyny z 1 szkoły), Rybnika (5 drużyn z 4 szkół), Siemianowic Śląskich (6 drużyn z 3 szkół), Sławkowa (2 drużyny z 1 szkoły), Świętochłowic (3 drużyny z 2 szkół), Tarnowskich Gór (3 drużyny z 2 szkół), Toszka (2 drużyn z 1 szkoły), Tychów (6 drużyn z 4 szkół) i Zabrza (1 drużyna z 1 szkoły).

Wyniki pierwszego etapu.
Do finału konkursu zakwalifikowali się uczniowie i uczennice, którzy przygotowali poniższe prezentacje (lista prezentacji w kolejności od tych, które uzyskały najwyższą punktację):
1/ „Brunon Janas – bohater z naszej dzielnicy”: Oliwia Koperska i Zofia Obłój (nauczycielka: Olga Ryszka) ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Karola Miarki w Rybniku / 29 pkt.
2/ „Kazimierz Śmieja – bohater naszej ulicy”: Karol Oślizlok i Kamil Szymik (nauczycielka: Teresa Pająk) ze Szkoły Podstawowej w Gogołowej / 28,75 pkt.
3/ „II wojna światowa oczyma Górnoślązaków”: Laura Hojka i Igor Musiolik (nauczyciel: Jarosław Musiolik) ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Marklowicach / 28,75 pkt.
4/ „Partyzanci z Roztropic”: Lilianna Banasiewicz i Wiktoria Leśniewicz (nauczycielka: Bożena Małachowska) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudzicy / 28,75 pkt.
5/ „Ludwig Guttmann”: Paulina Mikosz i Martyna Weis (nauczycielka: Donata Podkowa) ze Szkoły Podstawowej nr 1. im. Ireny Sendler w Toszku / 28,5 pkt.
6/ „Klon Alojzy”: Julia Cichy i Ewa Kloch (nauczycielka: Barbara Mertas–Mikołajec) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie / 28,5 pkt.
7/ „Paweł Steller – losy śląskiego Dürera”: Konrad Mercik i Igor Mol (nauczycielka: Barbara Wawrzyczek) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej, Szkoły Podstawowej nr 25 im. Juliusza Słowackiego w Rudzie Śląskiej / 28,25 pkt.
8/ „Sejm Śląski – zapomniana perła w koronie”: Julia Cieślikowska i Maksymilian Nurek (nauczyciel: Tomasz Świdergał) z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach / 28,25 pkt.
9/ „Przedwojenny Śląsk w liczbach”: Paweł Chrobot i Tobiasz Wroński (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 28,25 pkt.
10/ „Jolanta Wadowska–Król”: Julia Pabis i Maja Pabis (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 28 pkt.
11/ „Góra św. Anny”: Emilia Słowikowska i Amelia Wojnicka (nauczycielka: Wioleta Gołąbek) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzińcu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudzińcu / 27,75 pkt.
12/ „Max Pinkus”: Julia Szlęzak i Wiktoria Węgrzyn (nauczycielka: Mariola Rokicka oraz Agnieszka Mroczkowska–Szopa – opiekun dodatkowy) z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie / 27,75 pkt.
13/ „Stulecie Powstań Śląskich”: Aleksandra Cimoch i Julia Wesołowska (nauczycielka: Marta Pogoda) ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Bytomiu / 27,5 pkt.
14/ „Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe”: Marta Bałys i Jakub Dworaczek (nauczyciel: Damian Dobrosielski) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 4 w Katowicach / 27,5 pkt.
15/ „Mysłowicki, śląski strój ludowy”: Malwina Leżoń i Szymon Nowacki (nauczyciel: Tomasz Wrona) ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach / 27,5 pkt.
16/ „Wielkie Kończyce – wielkie tajemnice”: Igor Iwanicki i Krzysztof Wierzba (nauczyciel: Patryk Staszczuk) ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Pawła II w Katowicach / 27,25 pkt.
17/ „Gerard Cieślik – śląski piłkarz wszech czasów”: Teodor Madaj i Tomasz Marquardt (nauczyciel: Damian Dobrosielski) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 13 w Katowicach / 27,25 pkt.
18/ „Bitwa pod Byczyną”: Maja Grudzińska i Julia Sadowska (nauczycielka: Mariola Rokicka oraz Agnieszka Mroczkowska–Szopa – opiekun dodatkowy) z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie / 27,25 pkt.
19/ „Kocioł Czarownic – historia Stadionu Śląskiego”: Weronika Krawczyk i Zuzanna Pietrzyk (nauczycielka: Bożena Grzyś) ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Tychach / 27 pkt.
20/ „Pławniowice”: Aleksandra Tekla i Marcelina Szolich (nauczycielka: Wioleta Gołąbek) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzińcu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudzińcu / 27 pkt.
21/ „Stargane koszule”: Aleksandra Morawiec i Anna Musioł (nauczycielka: Joanna Malec) ze Szkoły Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Przegędzy / 26,75 pkt.
22/ „Atomowa dziołcha – Maria Goeppert–Mayer”: Szymon Sidło i Marta Szczotka (nauczycielka: Ewa Tomsia) ze Szkoły Podstawowej nr 59 im. Jana Matejki w Katowicach / 26,75 pkt.
23/ „Historia stuletniego sztandaru”: Joanna Klapuch i Aleksandra Niedźwiedź (nauczycielki: Ewa Wolska i Danuta Gilner) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych / 26,75 pkt.
24/ „Człowiek Orkiestra”: Karolina Basa i Viktoria Tendera (nauczycielka: Sandra Jarząbska–Ogłoza) ze Szkoły Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach / 26,75 pkt.
25/ „Jan Nepomucen Stęślicki (1866–1922)”: Jakub Filipiak i Igor Korzeniowski (nauczycielka: Katarzyna Urbańczyk) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Siemianowicach Śląskich / 26,75 pkt.
26/ „Polski Wallenberg Henryk Sławik”: Kacper Kąsek i Jan Leśny (nauczycielka: Joanna Pawlak–Tracz) z Zespołu Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku / 26,5 pkt.
27/ „W Gogołowej wschodzi nowy dzień”: Wiktoria Waler i Maja Wawrzyczek (nauczycielka: Teresa Pająk) ze Szkoły Podstawowej w Gogołowej / 26,25 pkt.
28/ „Ewolucja Placu Targowego w Małym Zabrzu”: Nikola Leszczyńska i Marta Pilch (nauczycielka: Agnieszka Kubiak) ze Szkoły Podstawowej nr 36 im. Juliana Tuwima w Zabrzu / 26,25 pkt.
29/ „Juliusz Roger”: Bartosz Janyga i Antoni Miłowski (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 5 w Rybniku / 26,25 pkt.
30/ „Niemiecki marynarz – śląski powstaniec”: Błażej Wawoczny i Maja Wojewodzic (nauczycielka: Joanna Pawlak–Tracz) z Zespołu Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku / 26,25 pkt.

pełna lista wyników pierwszego etapu

 

termin przyjmowania zgłoszeń: do 12 marca 2021
ogłoszenie wyników pierwszego etapu:
12 kwietnia 2021
finał i wręczenie nagród: 12 czerwca 2021, godz. 11.00 w Szkole Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach, ul. F. Konecznego 1

Regulamin

Zgoda

Materiały pomocnicze

 

informacje:
Anna Kura (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl
Marcin Melon (Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)
e-mail: marcinmelon1979@gmail.com

 

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

patron honorowy:
Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

patron medialny:
Wachtyrz

 

Fotorelację z wydarzenia przygotował Grzegorz Krzysztofik

  • 16muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 03muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 04muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 07muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 08muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 09muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 11muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 12muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 13muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 17muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 21muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 22muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 18muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 20muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 23muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 25muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 26muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 27muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 28muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 29muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 30muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 32muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 33muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 36muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 38muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 40muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 41muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 46muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 50muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 51muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 54muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 55muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 56muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 57muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 59muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 60muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 76muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 78muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 81muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 83muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 84muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 86muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 88muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik

  • 90muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_final_12.06.2021_fot_grzegorz_krzysztofik