Wydarzenie

Trener z powołania, człowiek z pasją. Wspominając Jerzego Ciałonia

spotkanie

18 X 2023, godz. 18.00-20.00

Wspomnimy związanego z Wyrami, zmarłego rok temu trenera, który wychował w Tychach kilka pokoleń piłkarek ręcznych, ucząc je rozgrywania piłki, tajników gry na kole czy na skrzydłach.

Jerzy Ciałoń (1950–2022) urodził się w Ełku. Przygodę ze sportem rozpoczął od hokeja i piłki nożnej, następnie uprawiał lekkoatletykę. Wybrał jednak piłkę ręczną. Uczył jej w Szkole Podstawowej nr 12 w Tychach, MKS–ie Tychy, Fasamie Tychy (w 1988 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w kategorii juniorek młodszych), Maluchu Tychy, MOSM Tychy.

Trener z sukcesami pracował również w ligowych klubach z Chorzowa – Azotach i AKS–ie. Na jego wiedzy i pasji poznali się w Związku Piłki Ręcznej w Polsce: pracował jako szkoleniowiec reprezentacji kraju w kategoriach juniorskich i młodzieżowych. Był nie tylko świetnym trenerem, ale charyzmatycznym liderem, nauczycielem. Potrafił dostrzec potencjał zawodniczek, ukształtować ich sportowy charakter. Wiele piłkarek, które rozpoczynały karierę pod trenerskim okiem Jerzego Ciałonia, występowało później w reprezentacji Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Aktywnie działał również wśród lokalnej społeczności. Jako wieloletni mieszkaniec Wyr, a także radny, często angażował się w bieżące działania w gminie.

 

Podczas spotkania Jerzego Ciałonia wspominać będą jego wychowanki, uczennice i uczniowie oraz współpracownicy z Tychów i Wyr. Nie zabraknie ciekawych historii i anegdot, a dodatkową atrakcją będzie prezentacja archiwalnych zdjęć i filmów.

 

miejsce: hala sportowa Szkoły Podstawowej w Wyrach, ul. A. Puszkina 10
prowadzą: Kinga Religa i Piotr Zawadzki
współorganizatorzy: Urząd Gminy Wyry, Szkoła Podstawowa w Wyrach
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

 

fot. Jerzy Ciałoń i drużyna Fasama Tychy, fot. ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • Trener z powołania, człowiek z pasją. Wspominając Jerzego Ciałonia