Życie muzealne wśród wystaw

konferencja naukowo-techniczna

5 X 2022, godz. 10.00-14.00

Czy można wyobrazić sobie muzeum bez wystaw? Z pewnością nie. Po co bowiem gromadzić – często nakładem sporych sił i środków – wyjątkowe obiekty, skoro nikt poza muzealnikami ich nie zobaczy?

Czy tego chcemy, czy nie, dzisiejsze muzea to ośrodki życia tłumnie odwiedzane przez widzów. Ta rosnąca frekwencja na wystawach bardzo cieszy, ale z drugiej strony mamy setki godzin pracy kuratorów, konserwatorów, twórców tekstów, aranżacji, wreszcie osób zajmujących się szeroko pojętą promocją.

Nie ulega wątpliwości, że wystawa to jedno z najciekawszych, ale też bardzo wymagających zadań stojących przed muzealnikami. Daje satysfakcję, kiedy widzimy tłumy odwiedzających, ale też na wszystkich etapach rodzi wiele wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć. I to właśnie o nich chcielibyśmy porozmawiać podczas tej konferencji.

program konferencji naukowo-technicznej „Życie muzealne wśród wystaw”:

10.00 Otwarcie konferencji

10.10 Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach)
„Miasto w pamięci żywej. Znaczenie świadków historii dla programu Muzeum Miejskiego w Tychach”

10.35 Michał Murzyn (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem)
„Historia miejsca a oferta muzealna. Znaczenie siedziby Muzeum Palace dla prac programowych nad nową wystawą stałą Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”

11.00 Anna Pruss-Świątek (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego)
„Nie tylko ewidencja. Zarządzanie kolekcją muzealną w instytucji regionalnej”

11.25 Anna Rosińska, Adrian Gazda (fpsystem)
„Muzeo – obsługa wystawy w pracach muzealnych – prezentacja Muzeo w wersji internetowej – wspomaganie wystaw – kwerendy na własne wystawy, postępowanie w obsłudze obiektów dla wystawy”

11.45 Przerwa

12.20 Franciszek Pacewicz (fpsystem)
„Wstęp do wystaw”

12.45 Andrzej Daniluk (ekspert ds. digitalizacji dóbr kultury)
„No photo, no story. Praktyka doboru i gromadzenia wizerunków ikonograficznych na potrzeby wystaw muzealnych”

13.10 Aleksandra Grabowska (specjalistka ds. produkcji wystaw, Muzeum Historii Polski w Warszawie)
„Uczestnicy realizacji wystawy | Uczestnicy zrealizowanej wystawy. Czym jest komunikacja w zespole, czym w interakcji z gośćmi muzeum?”

13.35 Przemysław Terlecki (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu)
„Ogólnopolskie muzeum regionalne? Miejsce historii powszechnej i regionalnej w pracach scenariuszowych Muzeum Powstania Wielkopolskiego”

13.40 Ada Buniewicz (fpsystem)
„Ekspozeo – wspomaganie tworzenia wystawy – społeczność, rytm i wspólnota – wektory wystawy”

14.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji

miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl

organizatorzy:
Tychy – Dobre Miejsce
Muzeum Miejskie w Tychach
fpsystem

partnerzy:
Muzeo
Ekspozeo

patron medialny:
Muzeon

fot. Grzegorz Krzysztofik

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

• Życie muzealne wśród wystaw

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
oraz w trakcie trwania meczów na stadionie

(płatność gotówką i kartą)

W 2023 roku nieczynna w dniach: 1–2 stycznia, 6–7 i 9–10 kwietnia, 30 kwietnia–3 maja, 8 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada oraz 23–31 grudnia.

W 2024 roku nieczynna w dniach: 1–2 i 6 stycznia.