Zbiory
Dział Historii Miasta

Niemiecka mapa z Górnośląskim Obszarem Plebiscytowym

Dział Historii Miasta

MMTy/HM/478; papier, druk; wymiar: wys. 64 cm, szer. 51,6 cm; dar

Mapa „Abstimmungsgebiet Oberschlesien. Grenzlinie des Obersten Rates vom 20. Oktober 1921” („Górnośląski Obszar Plebiscytowy. Linia graniczna ustalona przez Radę Najwyższą 20 października 1921”), pokazująca Górny Śląsk, podzielony między Polską a Niemcami. Na decyzje Rady Najwyższej Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzyszonych (główny organ konferencji pokojowej w Paryżu, na której ustalano porządek w Europie po zakończeniu I wojny światowej; jej funkcję przejęła później Rada Ambasadorów) dotyczącą podziału tego obszaru wpływ miały wyniki plebiscytu przeprowadzonego 20 marca 1921 r. (do udziału w głosowaniu, obok mieszkańców obszaru plebiscytowego, uprawnione były również osoby, które urodziły się na tym terenie, ale już nie mieszkały, nie urodziły się, ale osiedliły się przed 1904 r. oraz te osoby, które przed 1920 r. zostały z tego obszaru przez władze niemieckie wysiedlone) oraz III powstanie śląskie pod dowództwem Wojciecha Korfantego.
Ciągła i przerywana linia grantowa to granica obszaru plebiscytowego. Linia czerwona to granica ustalona przez Radę Najwyższą.

W prawym górnym rogu mapy legenda: tytuł mapy, skróty i znaki kartograficzne (m.in. miasta powyżej 2500 mieszkańców, miasta do 2500 mieszkańców, kościoły, małe miejscowości, młyny, kopalnie), granice państwa niemieckiego (stara i nowa granica), skala mapy (1:250 000). W prawym dolnym rogu druk informacji o wydawcy (Berliner Lithographisches Institut).

Agnieszka Ociepa–Weiss