Zbiory
Dział Fotografii

Dom Rzemiosła (1973)

Zygmunt Kubski

MMTy/F/532/1, odbitka monochromatyczna pozytywowa na papierze, wymiary: 13 × 18 cm, dar

Rok 1973. W Tychach przy ulicy Damrota zostaje oddany do użytku budynek Domu Rzemiosła. Mija grubo ponad dekada od czasu, gdy w 1959 roku na Walnym Zgromadzeniu Delegatów dyskutowany jest wniosek mistrza piekarskiego z Mikołowa Alfonsa Janosza, żeby wybudować własną siedzibę. Trzeba czasu na przeprowadzenie formalności i pozyskanie finansów. Udaje się. W grudniu 1973 roku tygodnik „Echo” donosi o otwarciu „nowoczesnego Domu Rzemiosła, wkomponowanego w stare budownictwo najdawniejszej części miasta. […] W budynku o powierzchni użytkowej 1 121 m kw. znajduje się sala zebrań z ruchomą ścianką działową, sala klubowa, hall, atrium i szatnia”. Rzemieślnicy przenoszą się z niewielkiego pomieszczenia wydzielonego z zaplecza księgarni na osiedlu A do nowej siedziby. Za projekt budynku odpowiedzialni są architekci Bożena i Janusz Włodarczykowie, autorzy m.in. Międzyspółdzielczego Domu Kultury „Tęcza”.

Fotografia Zygmunta Kubskiego z zasobów Muzeum Miejskiego w Tychach przedstawia pawilon w trakcie budowy. W przyszłości na poziomie niskiego parteru ulokowana zostanie m.in. cukiernia Janiny Kądzielskiej, na wysokim parterze znajdą się warsztaty usługowe – krawiecki Władysława Klaczaka, zegarmistrzowski Helmuta Płachetki, fotograficzny Elżbiety Morawiec oraz lokal handlowy spółki „Pawilon Rzemiosła”, a na piętrze pomieszczenia administracyjno–socjalne cechu.

Fotografia skrywa także wspomnienie o gospodarstwie rodziny Kokoszka, którego zabudowania zostały sprzedane cechowi i rozebrane w 1967 roku. Powstały w ich miejscu obiekt, wybudowany niemal całkowicie w czynie społecznym, do dziś skupia wokół siebie miejscowych rzemieślników.

Zygmunt Kubski (1921–2008) – fotograf, amator, dokumentował etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m.in. system 540 i W–70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne. W Tychach zamieszkał z rodziną w 1954 r. Związany zawodowo z przedsiębiorstwami budowlanymi, pracował w latach 1954–1989 m.in. w TPBM, WPBM i KBO GOP–Południe.
W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach zachował się bogaty zbiór jego fotografii z lat 1954–1980.

Ewelina Lasota