Zbiory
Dział Fotografii

Galeriowiec na osiedlu B (lata 80. XX wieku)

Autor Nieznany

MMTy/F/1729; fotografia barwna; pozytyw; wymiary: 10 x 15 cm; dar

Fragment galeriowca, pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego przy ulicy Bukowej 22 na osiedlu B. Na zdjęciu elewacja południowa, widoczna od ulicy Bukowej z balkonami biegnącymi wzdłuż całej ściany i z wejściem do klatki schodowej, magla i pomieszczeń gospodarczych na parterze.
Przy drzwiach wejściowych tablica z napisem:
„Tyska Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tychach, Magiel Elektryczny – Punkt Przyjęć – czynny – za wyjątkiem dni świątecznych w każdą środę …”. Obok napisu znak graficzny spółdzielni.
Punkty usługowe z maglem elektrycznym, znajdowały się w Tychach na różnych osiedlach, działały od lat 60. XX wieku. W miejscach tych spotykały się kobiety, omawiały bieżące wydarzenia oraz wymieniały się uwagami na różne tematy.
Elewacja frontowa, północna (niewidoczna na fotografii), to galerie, zewnętrzne korytarze z bezpośrednimi wejściami do mieszkań na każdym piętrze, połączone z klatką schodową usytuowaną w środkowej części budynku.
Galeriowiec zaprojektowała arch. Maria Czyżewska jako uzupełnienie zabudowy z lat 50. XX wieku na osiedlu B, został oddany do użytku w 1962 roku.

Barbara Kopia